Na chřipku, nachlazení a virózy: Paralen, nebo Acylpyrin?

  • Obecně užíváme souhrnný název „chřipka“ pro akutní respirační onemocnění převážně virového původu.
  • Nachlazení ani chřipka se neléčí antibiotiky – ta se nasazují až při komplikacích v podobě bakteriální infekce (angína, zápal plic, zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek…).
  • Léčba by měla být především symptomatická – omezení zátěže, klid na lůžku, dostatek tekutin, vitamíny.
  • Proti horečce se podávají antipyretika – léky, které jsou volně prodejné.

Na chřipku, nachlazení a virózy: Paralen, nebo Acylpyrin?

Paralen x acylpyrin

Oba jsou na poli pomoci proti virózám a chřipkám českou klasikou.

Tyto léky neřeší příčinu onemocnění, pomáhají s jejími symptomy (především horečkou a bolestí).

V případě intenzivnějších bolestí svalového a kloubního aparátu lze u jinak zdravých osob s úspěchem použít přípravek Ibalgin tbl. 400 mg, který má silnější analgetický efekt a současně působí protizánětlivě.

Podívejte se do zákulisí farmaceutické firmy: Jak se vyrábí paralen a ibalgin

Na chřipku, nachlazení a virózy: Paralen, nebo Acylpyrin?

PARALEN

  1. • Patří mezi nejčastěji používaná antipyretika v České republice, obsahuje účinnou látku paracetamol.
  2. • Současně působí zmírnění svalových a kloubních bolestí spojených s průběhem virózy.

  3. • Je vhodný především pro pacienty s trávicími problémy, protože nedráždí žaludek.
  4. • Neobsahuje laktózu ani lepek a mohou jej užívat i diabetici.
  5. • Po konzultaci s lékařem jej lze krátkodobě užívat i v těhotenství.

• Další léky s obsahem paracetamolu jsou např. Panadol, Coldrex.

Dávkování a rizika

  • • Maximální denní dávka pro dospělé a dospívající nad 15 let je 8 tablet.
  • • Při dlouhodobé terapii (nad 10 dnů) se nesmí překročit denní dávka 5 tablet.
  • • Nejvyšší jednotlivá dávka je u osob s tělesnou hmotností nižší než 50 kg 1 tableta, u osob s tělesnou hmotností 50 kg a více 2 tablety.
  • • Mezi jednotlivými dávkami musí být odstup alespoň 4 hodin.
  • • Léky s obsahem paracetamolu se nesmí kombinovat s alkoholem – hrozí vážné poškození jater, předávkování paracetamolem může být příčinou akutního selhání jater nebo ledvin.

• Nebezpečí představuje především kombinace léků, kdy si pacient neuvědomí, že různé léky obsahují stejnou účinnou látku (např. paralen a coldrex).

Typy podání

  1. • Pro dospělé, dospívající a děti od 6 let s tělesnou hmotností nad 20 kg je na tlumení horečky vhodný například Paralen 500, který zmírní i nepříjemné bolesti hlavy.
  2. • Mladší děti užívají paralen ve formě suspenze (Paralen SUS pro děti již od tří měsíců).

  3. • Při problémech s polykáním nebo pro rychlejší nástup účinku fungují čípky (Paralen 100 pro děti od 7 kg tělesné hmotnosti).
  4. • Pro děti od tří let s tělesnou hmotností nad 9 kg se vyrábí Paralen 125.

Na chřipku, nachlazení a virózy: Paralen, nebo Acylpyrin?

ACYLPYRIN

  • • Je nejstarší synteticky připravené léčivo, jeho účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová.
  • • Tlumí bolest a snižuje horečku.
  • • Obecně není vhodný pro děti (viz Dávkování a rizika).
  • • Další léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové jsou Aspirin, Anopyrin.

Dávkování a rizika

• Maximální denní dávka pro dospělého je 8 tablet denně (max. 2 najednou).

• Mezi jednotlivými dávkami musí být odstup alespoň 4 hodin.

• U dětí při užití acylpyrinu hrozí tzv. Reyův syndrom – život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby končí smrtí, proto by se lék neměl bez porady s lékařem dětem do 15 let vůbec podávat.

• Ve vyšších dávkách má i protizánětlivé účinky – bez porady s lékařem jej ale neužívejte delší dobu nebo preventivně.

• Předávkování se projevuje hučením v uších, bolestmi hlavy, zvracením, poruchami dýchání, křečemi, rozvratem vnitřního prostředí a poruchami vědomí. Objeví-li se tyto příznaky, ihned vyhledejte lékaře.

Typy podání

• tablety v balení po 10 ks

• šumivý acylpyrin či šumivý acylpyrin s obsahem vitamínu C – podporuje obranné reakce organismu a urychluje překonání nemoci

Na chřipku, nachlazení a virózy: Paralen, nebo Acylpyrin?

Další možnost: horké nápoje

  1. • Jiná forma podání léku proti chřipce, oblíbená v posledních letech.
  2. • Obvykle obsahuje kromě paracetamolu i vitamín C a látku uvolňující ucpaný nos.
  3. • Velmi dobře funguje v krátké době po požití, uvolňující účinek má i vysoká teplota vypitého nápoje.

• Existují v několika variantách chutí (citron, lesní ovoce, med…) – např. Coldrex, Paralen Grip.

  • • Nesmí se kombinovat s dalšími léky na symptomy chřipky a nachlazení.
  • • Nevýhodou je vyšší cena než za tablety.
  • Zdroj: 120na80.cz

Chřipka, Rýma, Nachlazení

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 2

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 3

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 4

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 5

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 6

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 7

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 8

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 9

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 10

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 11

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 12

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 13

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 14

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 15

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 16

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 17

Trápí Vás chřipka a nachlazení? Vyzkoušejte produkty z kategorie chřipka a nachlazení. Uvedené léky zmírní příznaky chřipky a nachlazení a pomohou Vám od bolesti. Vyzrajte na chřipku i teplotu! 

Page 18

  • Volně prodejné léky
  • Doplňky stravy
    • Doplňky stravy s obsahem …
    • Imunitní systém
    • Klouby, Kosti, Svaly
    • Krk, nos, dutina ústní
    • Minerály
    • Menopauza, klimakterium věk 50+
    • Močové a pohlavní ústrojenství
    • Multivitamíny, Vitamíny
    • Mužské a ženské libido, Afrodiziaka
    • Oběhový systém
    • Ostatní doplňky
    • Paměť, oči
    • Sport
    • Sladidlá, Zdravá výživa
    • Spánek, Nervy, Stres, Únava, Vyčerpání
    • Štíhlá linie
    • Těhotenství, kojení – Doplňky stravy
    • Vlasy, Kůže, Nehty
    • Zažívání, Trávení
  • Kosmetika

  • Děti

  • Těhotenství a kojení

  • Zdravotnické prostředky

  • Veterinární péče

    • Kočky
    • Králíci, morčata, křečci a jiní hlodavci
    • Ostatní zvířata
    • Psi
  • Výhodný nákup

Budete mít zájem:  Nejlepší triky pro zklidnění dětí

Na chřipku, nachlazení a virózy: Paralen, nebo Acylpyrin?

Kdo vítězí v boji proti chřipce a nachlazení?

Jak rozpoznat příznaky?

Zdroj: shutterstock.com

Prodávají se po milionech a na chřipku či nachlazení jsou lékem první volby. Paralen a Acylpyrin má v lékárničce každý. Který je „lepší“, se říci nedá. Rozdíly a specifika užívání ale mají oba, vybírejte podle nich.

Chřipka a nachlazení

Obecně užíváme souhrnný název „chřipka“ pro akutní respirační onemocnění převážně virového původu.

Nachlazení ani chřipka se neléčí antibiotiky – ta se nasazují až při komplikacích v podobě bakteriální infekce (angína, zápal plic, zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek…).

Léčba by měla být především symptomatická – omezení zátěže, klid na lůžku, dostatek tekutin, vitamíny. Proti horečce se podávají antipyretika – léky, které jsou volně prodejné.

Paralen x Acylpyrin

Oba jsou na poli pomoci proti virózám a chřipkám českou klasikou. Tyto léky neřeší příčinu onemocnění, pomáhají s jejími symptomy (především horečkou a bolestí).

Jak se léky vyrábí? Podívejte se do zákulisí farmaceutické firmy.

PARALEN

•    Patří mezi nejčastěji používaná antipyretika v České republice, obsahuje účinnou látku paracetamol. •    Současně působí zmírnění svalových a kloubních bolestí spojených s průběhem virózy. •    Je vhodný především pro pacienty s trávicími problémy, protože nedráždí žaludek. •    Neobsahuje laktózu ani lepek a mohou jej užívat i diabetici.

•    Po konzultaci s lékařem jej lze krátkodobě užívat i v těhotenství.

Dávkování a rizika •    Maximální denní dávka pro dospělé a dospívající nad 15 let je 8 tablet. •    Při dlouhodobé terapii (nad 10 dnů) se nesmí překročit denní dávka 5 tablet.

•    Nejvyšší jednotlivá dávka je u osob s tělesnou hmotností nižší než 50 kg 1 tableta, u osob s tělesnou hmotností 50 kg a více 2 tablety. •    Mezi jednotlivými dávkami musí být odstup alespoň 4 hodin.

•    Léky s obsahem paracetamolu se nesmí kombinovat s alkoholem – hrozí vážné poškození jater, předávkování paracetamolem může být příčinou akutního selhání jater nebo ledvin.

•    Nebezpečí představuje především kombinace léků, kdy si pacient neuvědomí, že různé léky obsahují stejnou účinnou látku.

ACYLPYRIN

•    Je nejstarší synteticky připravené léčivo, jeho účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová. •    Tlumí bolest a snižuje horečku.

•    Obecně není vhodný pro děti (viz Dávkování a rizika).

Dávkování a rizika •    Maximální denní dávka pro dospělého je 8 tablet denně (max. 2 najednou). •    Mezi jednotlivými dávkami musí být odstup alespoň 4 hodin. •    U dětí při užití Acylpyrinu hrozí tzv.

Reyův syndrom – život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby končí smrtí, proto by se lék neměl bez porady s lékařem dětem do 15 let vůbec podávat.

•    Ve vyšších dávkách má i protizánětlivé účinky – bez porady s lékařem jej ale neužívejte delší dobu nebo preventivně.

•    Předávkování se projevuje hučením v uších, bolestmi hlavy, zvracením, poruchami dýchání, křečemi, rozvratem vnitřního prostředí a poruchami vědomí. Objeví-li se tyto příznaky, ihned vyhledejte lékaře.

•    Jiná forma podání léku proti chřipce, oblíbená v posledních letech. •    Obvykle obsahuje kromě paracetamolu i vitamín C a látku uvolňující ucpaný nos. •    Velmi dobře funguje v krátké době po požití, uvolňující účinek má i vysoká teplota vypitého nápoje. •    Existují v několika variantách chutí (citron, lesní ovoce, med…). •    Nesmí se kombinovat s dalšími léky na symptomy chřipky a nachlazení.•    Nevýhodou je vyšší cena než za tablety.

256 kWh/m²/rok)“,“price“:“9 200 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_605286dfa31c13.53627083.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-domu-chynava-ke-hristi-4022062″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 3+kk“,“locality“:“Praha 5, Radouňova“,“information“:“osobní vlastnictví, přízemí, umístění v klidné části obce, energetická třída C (83-120 kWh/m²/rok)“,“price“:“9 339 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_605286b7a96497.58825957.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-3-kk-praha-5-radounova-4022061″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 3+1″,“locality“:“Chodov, Budovatelů“,“information“:“osobní vlastnictví, panelová konstrukce, 2. patro, umístění v klidné části obce, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“1 070 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_605286a70b5ba3.43487210.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-3-1-chodov-budovatelu-4022060″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 2+1″,“locality“:“Horní Cerekev, Sportovní“,“information“:“družstevní vlastnictví, cihlová konstrukce, 2. patro, umístění na polosamotě, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“1 650 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_60528671034203.23865028.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-2-1-horni-cerekev-sportovni-4022059″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 4+1″,“locality“:“Praha 4, Hurbanova“,“information“:“osobní vlastnictví, panelová konstrukce, 11. patro, umístění v klidné části obce, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“7 499 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_60528649cc7407.35108028.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-4-1-praha-4-hurbanova-4022057″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej domu“,“locality“:“Bílina, Alšova“,“information“:“osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, umístění v klidné části obce, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“3 536 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_60528616a75010.28743685.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-domu-bilina-alsova-4022055″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 1+kk“,“locality“:“Ostrava“,“information“:“družstevní vlastnictví, panelová konstrukce, 10. patro, umístění na panelovém sídlišti, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“1 650 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_6052860a769c67.31914612.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-1-kk-ostrava-4022054″},{„serverId“:1,“heading“:“Pronájem bytu 2+kk“,“locality“:“Praha 6, Irská“,“information“:“osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, 1. patro, umístění v klidné části obce, energetická třída B (43-82 kWh/m²/rok)“,“price“:“16 000 Kč /měs.“,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_605285f03e2fc8.03105073.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-2-kk-praha-6-irska-4022052″},{„serverId“:1,“heading“:“Pronájem bytu 1+1″,“locality“:“Karlovy Vary, Jahodová“,“information“:“osobní vlastnictví, panelová konstrukce, 2. patro, umístění v klidné části obce, energetická třída G (>256 kWh/m²/rok)“,“price“:“8 000 Kč /měs.“,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_605285cd2f80f6.31130822.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/pronajem-bytu-1-1-karlovy-vary-jahodova-4022051″},{„serverId“:1,“heading“:“Prodej bytu 1+1″,“locality“:“Praha 9, Mladějovská“,“information“:“osobní vlastnictví, cihlová konstrukce, přízemí, umístění v klidné části obce, energetická třída C (83-120 kWh/m²/rok)“,“price“:“4 290 000 Kč „,“imgUrl“:“//media.realcity.cz/files/mobile/12359/img_605285c8b86c69.41646587.jpg“,“detailUrl“:“https://www.realcity.cz/nemovitost/prodej-bytu-1-1-praha-9-mladejovska-4022050″}]}>

Chřipka – jak nechytit a léčit někdy i smrtelnou nemoc?

  • Chřipkový virus se dostane do těla nosem nebo rty a zachytí se na sliznici krku nebo nosu.
  • Chřipka ročně zabije více než dva tisíce Čechů. Jak proti ní bojovat?
  • Před začátkem chřipkové sezóny se doporučuje nechat se očkovat. Češi očkování odmítají, lékaři k němu ale dlouhodobě vybízejí, především u seniorů totiž zachraňuje životy.
  • Nejčastěji se s chřipkou setkáváme v období zimy, kdy hodně topíme, čímž snižujeme v bytech vlhkost vzduchu a vytváříme tak dokonalou základnu virům pro množení.
  • Lékaři jako řešení vybízejí k očkování, to musí probíhat každoročně, virus totiž každý rok mutuje a nelze si vůči němu získat imunitu.
  • Chřipka je onemocnění způsobené virem, které navzdory tomu, že je považováno za běžné, v Česku ročně zabije více než 2 tisíce lidí.

Chřipka je onemocnění způsobené virem, které navzdory tomu, že je považováno za běžné, v Česku ročně zabije více než 2 tisíce lidí. Ačkoli bývá smrtelná především u lidí starších 65 let, umírají na ni lidé každého věku.

Lékaři jako řešení vybízejí k očkování, to musí probíhat každoročně, virus totiž každý rok mutuje a nelze si vůči němu získat imunitu.

Nejčastěji se s chřipkou setkáváme v období zimy, kdy hodně topíme, čímž snižujeme v bytech vlhkost vzduchu a vytváříme tak dokonalou základnu virům pro množení. Právě tehdy dosahuje chřipková epidemie každoročně svého vrcholu. Chřipka jako taková je pak kapénková infekce, která se přenáší především při kašlání a kýchání.

Chřipkový virus se dostane do těla nosem nebo rty a zachytí se na sliznici krku nebo nosu. Dále se šíří v horních cestách dýchacích a občas napadne i plíce. Imunitní systém začne na obranu tvořit spoustu bílých krvinek, které s infekcí bojují.

Občas je chřipku těžké rozeznat od běžného nachlazení. To je dáno tím, že chřipka i nachlazení jsou onemocněním dýchacích cest. Nachlazení se však obvykle vyvíjí postupně, přičemž chřipka udeří náhle. Celý den na sobě nepoznáte žádné příznaky nakažení a večer se už cítíte velice špatně.

Typy chřipky

Ve světě existují tři základy typy chřipky – A, B a C. Chřipka typu A dokáže infikovat savce a ptáky a jako taková způsobuje nejvíce epidemií a pandemií.

Budete mít zájem:  Jak omezit přenos infekce koronavirem z nákupního vozíku

Na chřipku typu B jsou pro změnu náchylní především lidé, může však postihnout rovněž třeba fretky.

Podobně je tomu i v případě chřipky typu C, ovšem s tím rozdílem, že kromě lidí se před ní musejí mít na pozoru také prasata.

Vzhledem k tomu, že poslední dva typy nemají takovou schopnost mutace, je vůči nim naše populace relativně odolná.

Příznaky chřipky

Jaké má chřipka příznaky? Nástup skutečné chřipky je většinou prudký a dominuje při něm rychle stoupající horečka a bolesti svalů, přepadne nás zchvácenost.

 Po prudkém nástupu se zchváceností přicházejí další doprovodné příznaky zánětů sliznic způsobené postižením sliznic horních cest dýchacích.

Objevuje se dráždivý suchý kašel, bolest v krku, ucpaný nos, pobolívání uší a někdy i další nepříjemné problémy.

Příznaky onemocnění nejsou způsobeny samotnými viry, ale jsou výsledkem pokusu organismu přemoci infekci.

Běžnými příznaky chřipky jsou:

  • únava
  • bolest svalů, kloubů a hlavy
  • zvýšená teplota, občas až kolem 40 °C
  • bolest v krku, kašel a tvorba hlenu
  • průjem a zvracení

Inkubační doba chřipky

Inkubační doba je obvykle několik hodin až 5 dní, obvykle 1–2 dny. U infekcí způsobených aviárními chřipkovými kmeny H5 a H7 se předpokládá inkubační doba delší, a to 7–10 dní.

Prevence chřipky

Předejděte onemocnění chřipkou zdravým životním stylem (aktivní pohyb, dostatečný přísun vitamínů), častým mytím rukou, pravidelným větráním místností, v zimě zvlhčováním vzduchu a očkováním. Dopřejte si dostatečný odpočinek a spánek.

V době chřipkové epidemie se vyhýbejte místům s koncentrací velkého počtu lidí.

Užívejte multivitaminové a multiminerální doplňky, které během zimy podpoří imunitní systém a pomůžou odvrátit infekci. Doplňky jako vitamin C, echinacea, zinkové tablety, česnek a třezalka nepotlačují příznaky nemoci, nebudete se tedy bezprostředně cítit lépe, ale pravděpodobně se velmi rychle zotavíte.

Po potravinových doplňcích sáhněte hned, jak se objeví první příznaky chřipky. Okamžitá léčba může v některých případech zabránit plnému rozvinutí nemoci.

Očkování proti chřipce

Před začátkem chřipkové sezóny se doporučuje nechat se očkovat. Češi očkování odmítají, lékaři k němu ale dlouhodobě vybízejí, především u seniorů totiž zachraňuje životy.

Ideální čas na očkování je před výskytem chřipkové sezóny. Tělu trvá přibližně 10 až 14 dní, než si vytvoří ochranné protilátky a inkubační doba chřipky je krátká v průměru 2 dny. Proto by se nemuselo vyplatit nechávat očkování na poslední chvíli, tělo by pak nemělo dostatek času na vytvoření protilátek.

Protilátky se udrží v těle 6 až 9 měsíců, ale jak už bylo řečeno, vir každý rok mutuje a rok stará vakcína již není účinná. To je důvod každoročního očkování.

Více o nových očkovacích vakcínách zde.

Jak dlouho trvá chřipka?

Chřipka se od běžného nachlazení neliší pouze průběhem, ale i léčbou. V případě, že jste jinak zdraví a imunitní systém máte v pořádku, nachlazení vás bude trápit 3 až 4 dny.

Jen zřídkakdy se setkáte se závažnějšími komplikacemi. Zato chřipka může trvat více než týden a únava, která ji provází, může přetrvávat i několik týdnů.

Chřipka též může způsobit těžký zánět průdušek a zápal plic.

Léčba chřipky

Jak léčit chřipku? U jinak zdravého člověka postačí být v klidu na lůžku, hodně pít (ideální je zázvorový čaj), konzumovat kuřecí vývar, a hlavně neukončovat léčbu předčasně. V závažných případech rozhoduje o léčbě a užití léků lékař.

Jak rychle vyléčit chřipku?

Bohužel neexistuje zaručený způsob jak chřipku rychle vyléčit. Naopak se doporučuje si nemoc přiznat, a naordinovat si klidový režim. Přechozená chřipka může být pro váš organismus velmi nebezpečná.

Pro urychlení léčby konzumujte spoustu vitamínů, ideálně v přírodní podobě ovoce a zeleniny. Zeleninu konzumujte lehce povařenou, to jsou vitamíny v ní obsažené pro lidi nejlépe vstřebatelné. Konzumace kuřecího vývaru zahřeje a pomůže od hlenu.

Průběh chřipky může výrazně pozměnit podání virostatik, ty je třeba podat během prvních 48 hodin od propuknutí nemoci.

Co na chřipku?

Lékaři nedoporučují užívat volně prodejné prostředky, které potlačují více než jeden příznak chřipky. Dávejte přednost lékům s jednou účinnou složkou jako je např. Aspirin, Acylpyrin, nebo přípravky proti kašli a na odkašlávání. Jako spolehlivý lék na chřipku se osvědčil rovněž Paralen Grip.

Antibiotika na chřipku? Podle České lékarnické komory holý nesmysl. Ačkoliv si většina Čechů myslí naprostý opak, ve skutečnosti jsou antibiotika v tomto případě neúčinná. Důvod je prostý: jako taková totiž působí proti bakteriím, chřipka je ovšem onemocnění virového původu.

Chřipka v těhotenství

Těhotné ženy jsou vzhledem ke svému stavu a imunitnímu nastavení v době stavu k virovým infekcím náchylnější než zbytek populace.

Problém nastává především při léčbě.

V těhotenství se nedoporučuje užívání léků na zmírnění potíží doprovázející infekci a může se jednat i o volně prodejné kapky do nosu a léky proti kašli. Rizikové mohou být dokonce i některé bylinné čaje.

Během těhotenství je důležité se o léčbě poradit s lékařem, a v žádném případě nemoc nepřecházet. Jako prevence proti chřipce pomůže očkování, které je těhotným ženám doporučováno v kterékoli fázi těhotenství.

Lékařskou pomoc vyhledejte pokud:

  • máte horečku nebo bolesti na prsou, které se vrací
  • vykašláváte zbarvený hlen
  • pociťujete bolest v uchu
  • máte oteklý obličej nebo pociťujete silnou bolest v obličeji
  • máte teplotu přes 38 ° Celsia
  • teplota neklesá 3 až 4 dny

Chřipka u dětí

Chřipka se bohužel nevyhýbá ani těm úplně nejmenším. Právě děti přitom v souvislosti s tímto onemocněním představují poměrně výraznou rizikovou skupinu, neboť jejich organismus ještě není zcela vyvinutý, v důsledku čehož pro ně může mít chřipka závažnější důsledky než v případě dospělého člověka. Týká se to ale především kojenců a potomků mladších dvou let.

Pakliže proto máte podezření, že právě vaše dítě onemocnělo chřipkou, rozhodně nic nepodceňujte a vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Jak se vyznat v lécích na chřipku

Léčená chřipka trvá týden, neléčená sedm dní, říká se. Proto mnozí ani nenavštíví lékaře a léčí se sami. Do lékárny ale nejspíš cestu najdou. Jak se vyznat ve volně prodejných lécích a podle čeho je volit, poradila Michaela Bažantová, mluvčí České lékárnické komory.

„Především, chřipka je něco jiného než obyčejné nachlazení. Chřipka je virového původu a je to závažné onemocnění s vysokými horečkami, bolestmi celého těla, kdy se nemůžeme zvednout z postele a dělá nám potíže se i jen napít. Naproti tomu viróza z nachlazení mívá průběh mírnější a kratší,“ připomíná.

U chřipky podle Michaely Bažantové nelze léčit příčinu nemoci, pokud nepatříme k ohroženým pacientům, kterým lékaři napíší speciální antivirotika. „Jako samoléčitelé si můžeme nasadit jenom léky, které umenšují jednotlivé symptomy, jako jsou horečky, bolesti, rýma, kašel a podobně,“ říká.

Mezi nejčastěji používané léky bez předpisu patří ty, které mají jako účinnou látkou kyselinu acetylsalicylovou (například aspiriny a acylpyriny), nebo paracetamol (paraleny a podobně), nebo ibuprofen (brufeny, ibalginy a další).

Ibuprofen tlumí i zánět

„Každá z těchto tří skupin léků má trochu jiné účinky a je vhodná pro jiného pacienta. Paracetamol snižuje horečku a bolest, kyselina acetylsalicylová a ibuprofen snižují kromě bolesti i zánět a u některých lidí také teplotu,“ popisuje Michaela Bažantová.

Od kyseliny acetylsalicylové se podle ní postupně upouští, protože ji nemohou užívat děti do 16 let a také pacienti, kteří berou některé jiné léky. Třeba pro starší lidi, kteří užívají léky na ředění krve, nepřipadá acylpyrin v úvahu. „Lze jim ale doporučit paracetamol. I s nachlazením by měli navštívit lékaře,“ uvádí lékárnice.

Budete mít zájem:  Hloh a zdraví – nejen pro zdravé srdce

U každého léku platí, že může pomoci, pokud ho užíváme správně, ale i ublížit, když jej užíváme špatně. „To je i případ paracetamolu, který při nedodrženém dávkování může poškodit játra, a to i nenávratně. Takže: nezvyšovat si dávkování, neužívat s alkoholem, ani po prodělané žloutence nebo s poškozenými játry,“ varuje Michaela Bažantová.

Ibuprofen je zase známý svým negativním vlivem na žaludek. „Je to jeho běžný vedlejší účinek. Způsobuje, že se tvoří méně šťáv v žaludku, takže nechrání dostatečně sliznici a může dojít k jejímu poškození nebo i k tvorbě vředu,“ popisuje lékárnice. Dá se to podle ní vykompenzovat jinými léky, pacientům poradí v lékárně.

Dodržujte dávkování a dobu užívání

Reklamy jsou plné „rychlé pomoci při chřipce a nachlazení“. Jde o rozpustné tablety, horké nápoje, znecitlivující pastilky do krku a podobně. „I ty můžeme zvolit, je ale potřeba prostudovat příbalový leták.

Rozpustné horké nápoje se třeba nemohou užívat zároveň s léky na ředění krve. Je třeba dodržovat dávkování a dobu užívání.

I s těmito léky se pojí klid na lůžku a nevycházení do společnosti,“ připomíná Michaela Bažantová.

„Přecházení chřipky je nebezpečné! Virus zasáhne všechny buňky v těle, dojde k superinfekci a pacientovi se nemoc vrátí v delší, horší nebo závažnější variantě,“ zdůrazňuje na závěr.

Produkty Chřipka, rýma a nachlazení

Trápí Vás příznaky chřipky, jako je bolest hlavy, svalů a kloubů, horečka a únava, jste nachlazení, přepadla Vás rýma, ucpaný nos a/nebo bolest v krku? Pomoci Vám s těmito nepříjemnými obtížemi mohou volně prodejné léčivé přípravky.  

Náš tip:

Vzhledem k tomu, že na trhu je celá škála nejrůznějších přípravků, které snižují teplotu, tlumí bolest hlavy a pohybového aparátu, uvolňují ucpaný nos a usnadňují dýchání, zastavují rýmu a zmírňují bolest v krku, můžete si zvolit takový, který Vám bude nejlépe vyhovovat.

Důležitý je také klidový režim a pití dostatečného množství tekutin. Zvolit k tomu můžete speciální čajové směsi složené z bylinek účinných při nachlazení, bolesti v krku nebo kašli.

Pro posílení imunity jsou vhodné přípravky s vitaminem C, případně jiné léčivé přípravky nebo doplňky stravy určené k podpoře správné funkce imunitního systému.

Příznaky chřipky a jiných viróz Vám pomohou zvládnout léky tlumící zvýšenou teplotu a bolest, jako jsou například přípravky s obsahem paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové nebo ibuprofenu. Ty bývají v přípravcích často doplněné o vitamin C, který je důležitý pro správně fungující imunitní systém, nebo o kofein, který účinek paracetamolu podporuje.

 Přípravky jsou k dostání ve formě klasických nebo šumových tablet, případně čípků nebo sirupu vhodných zejména pro děti.
Paracetamol je obsažený také v horkých nápojích, které mají ve svém složení navíc látku uvolňující ucpaný nos. Jsou proto vhodné zejména při bolestech a horečce spojených s ucpaným nosem.

Nevyhovuje-li Vám horký nápoj, například protože ne vždy máte po ruce horkou vodu, nezoufejte, přípravky s podobným složením se vyrábějí také ve formě tabletek.
Od rýmy a ucpaného nosu Vám uleví nosní kapky nebo spreje s obsahem účinných látek snižujících otok nosní sliznice, případně látek podporujících její hojení.

Ty jsou určené pro krátkodobé používání, ne déle než týden. Užíváte-li horký nápoj nebo tablety účinkující i na ucpaný nos, kapky nebo sprej už současně s nimi nepoužívejte. Vhodné jsou také přípravky s obsahem mořské vody, které je možné používat delší dobu.

Na bolest v krku jsou vhodné pastilky, spreje nebo kloktadla, která najdete také v kategorii Bolest v krku, dutina ústní.

Pokud s pomocí samoléčby příznaky za pár dní neodezní nebo se naopak zhorší, nebo v případě, že je pacientem malé dítě, navštivte lékaře.

Celý popis kategorie

Chřipka, viróza? Jaké léky vám ještě víc uškodí? | Žena.cz

Ráno paralen, přes den pár coldrexů, večer zase panadoly – a ráno je vám zle. Možná jen od žaludku, ale pokud budete mít smůlu, může se jednat i o otravu.

Možná si myslíte, že braním různých přípravků léčbu jen urychlíte. Ve skutečnosti se jedná o léky, obsahujícíh stejnou účinnou látku, a tou se dá snadno předávkovat. Riziko se zvyšuje, pokud máte nemocná játra, nebo pokud léčbu podpoříte nějakým tím alkoholem – třeba čajem s rumem pro vypocení.

Účinky se násobí

Polykání léků, které jsou ve skutečnosti stejné, i když podle názvu a obalu působí jako odlišné, tak může být nebezpečné. Ublížit mohou právě proto, že obsahují tutéž účinnou látku a jejich účinky se tak sčítají.  Snadno tak do sebe dostanete příliš vysoké dávky, které mohou poškozovat zdraví.

Doporučujeme: Pozor na léky: Které ovoce a bylinky zvyšuje jejich účinek?

Nebezpečný problém je to hlavně u hodně malých dětí, kde se léky přesně dávkují podle váhy. Proto je lepší léky nikdy nekombinovat ani neměnit po pár hodinách za další – možná jen zdánlivě jiné. V našich lékárnách jich můžete koupit dokonce kolem dvou stovek přípravků pod různými jmény, ale stejnou látkou.

Dejte si pozor a vždy si v příbalovém letáku přečtěte, jakou látku právě vámi zvolený přípravek obsahuje. Například nemá smysl vzít si třeba Coldrex a k němu Paralen – jedná se z farmakologického hlediska o totéž.

Kolik tablet je bezpečných?

Za bezpečnou jednorázovou dávku lékaři označují 1 gram, tedy dvě tablety paralenu, spolknuté najednou. Maximální doporučená dávky jsou čtyři gramy – to je osm tablet stejných léků.

Podle odborníků někdy dokáže smrtelné poškodit játra už dávka okolo čtyř tablet paralenu. Takové nebezpečí hrozí u pacientů, kteří užívají zároveň jiné léky, nemají zcela zdravá játra a nejsou v dobrém metabolickém stavu, uvedl v časopisu Téma MUDr.

Pavel Trunečka, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.

Přečtěte si: Jak poznat chřipku od obyčejného nachlazení? Poradíme

Připomněl rovněž, že chronická konzumace alkoholu citlivost na paracetamol významně zvyšuje. K selhání jater může vést nejen paracetamol v kombinaci s alkoholem, ale i jeho dlouhodobé užívání. Dávky se pak v organismu kumulují a toxicky ovlivňují jaterní buňky.

Co rozhodně nekombinovat?

Kromě předávkování jsou snadným způsobem, jak si ublížit, také lékové interakce – tedy vzájemné působení při kombinování různých účinných látek.

V zásadě existují tři druhy léků, které používáme jako podpůrnou léčbu na chřipku, virózu a další onemocnění s horečkou a nachlazením. Jde o přípravky obsahující

  • Kyselinu acetylsalicylovou (acylpyrin, apirin, anopyrin),
  • Paracetamol (paralen, panadol, medipyrin, coldrex, febrisan),
  • Ibuprofenum (nurofen, ibalgin, brufen, ibuprofen, dolgit).

Pro lidi, kteří trpí srdečně-cévními chorobami (a často to o sobě ani nevědí)  je velmi nebezpečná kombinace ibuprofenu a aspirinu. Podle studie, zveřejněné v časopise British Medical Journal se u nich dokonce až o 50 % zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Také snižuje účinky léků na vysoký tlak.

Kombinace paralenu s acylpyrinem zase silně zatěžuje játra. Aspirin má protisrážlivý efekt, takže by jej neměli brát pacienti, kteří užívají léky na ředění krve. Při předávkování léky ze skupiny obsahující kyselinu acetylsalycilovou umírají až dvě procenta lidí na otoky plic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Léky, které škodí. Vedlejší účinky běžných medikamentů
  • Na chřipku umírají i „zdraví“, říká odborník
  • 4 diety, které zabírají na lupénku

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Provokatéry musí policie zpacifikovat, bez fyzického kontaktu to nejde, říká expert | Video: Daniela Drtinová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector