Víte, které léky na chřipku se nesmí kombinovat?

Foto: Albina Glisic, Shutterstock.com

Chřipková sezona je v plném proudu, a kdo nemá po ruce léky na bolest a snižování horečky, jako by nebyl. Než je však do sebe začnete sypat jako neškodné bonbony, zjistěte, zda neužíváte příliš mnoho účinné látky. Předávkování je nebezpečné a dá se na něj i umřít.

Právě teď se Česká republika nachází ve fázi plošné chřipkové epidemie. Nesnažte se být za hrdiny a nemoc pomocí volně dostupných léků překonat. Skutečnou chřipku opravdu nerozchodíte, navíc byste si mohli zadělat na pořádný malér – třeba předávkování paracetamolem.

To je léčivá látka, která se nachází v přípravcích, jako je Paralen nebo Panadol a pomáhá ke snížení horečky (jak srazit horečku bez léků) a odbourává bolest. Při nedodržení správného dávkování může vést dokonce až k úmrtí v důsledku selhání jater či jiných životně důležitých orgánů.

Je důležité si hlídat časový odstup a zároveň i dávku, kterou denně vaše tělo přijme.

Tablety se nejčastěji vyrábí s obsahem účinné látky 500 mg, existují ale i s nižším obsahem, které jsou vhodné třeba pro děti. Denní dávka u dospělého člověka by nikdy neměla překročit čtyři gramy (tj.

4000 mg), což je osm tablet za den. Když ale do sebe nasypete takové množství léků najednou, rozhodně vám to neuleví.

Musíte si dávat mezi tím několikahodinové pauzy, aby tělo dokázalo z jater vyloučit zbytek toxických látek.

Jestli si vezmete pouze jeden Paralen 500, za čtyři hodiny si můžete vzít klidně další. Pokud jste zvyklí brát si dva najednou (1000 mg je také nejvyšší možné množství), počkejte raději mezi dávkováním šest hodin.

Problém ale může nastat v tom, že v mezidobí lidé často sahají po dalších lécích, které by jim ulevily, ale často si neuvědomují, že účinná látka v nich je stejná. Proto je potřeba toto hlídat a číst příbalové letáky.

Foto: Tero Vesalainen, Shutterstock.com

Příliš vysoké dávky medikamentů uzdravení neuspíší, ale mohou vám zničit játra

Stále větší oblibě se těší horké léčivé nápoje jako Coldrex, Vicks, Febrisan nebo Paralen Grip – i jejich hlavní účinnou látkou je paracetamol, je ovšem doplněn o další, například guaifenesin, který napomáhá vykašlávání, anebo fenylefrin-hydrochlorid, jenž zase zmírňuje zduření nosní sliznice.

Tyto nápoje jsou vhodné pro nemocného, který má kromě horečky a bolestí navíc kašel nebo rýmu jak trám. V opačném případě jsou vlastně zbytečné – léčíte jimi potíže, které nemáte.

A navíc: horké nápoje stojí kolem sta a více korun, zatímco balení tablet Paralenu nebo Panadolu je o více než polovinu levnější a uleví stejně.

Proč byste si na ně ale měli dát pozor při léčbě chřipky, je to, že můžete zapomenout připočítat do denního dávkování tento podíl paracetamolu.

Když si pak dáte dva Paraleny, zapijete to horkým nápojem, tak vaše játra dostanou najednou dávku 2000 mg, což je polovina doporučeného denního příjmu.

Jeden sáček horkého nápoje totiž obsahuje často 1000 mg! Předávkování je pak jednodušší, než si myslíte.

„Předávkování paracetamolem je možné již po relativně malých dávkách – osm gramů. To je 16 tablet nebo osm sáčků silného Coldrexu za den,“ varuje magistra Lenka Zemanová z Alphega lékárny U sv. Mikuláše.

Příznaky nemusejí být nijak specifické, nicméně je nepřehlédnete: do čtyřiadvaceti hodin se může objevit nevolnost, pocity na zvracení nebo přímo zvracení, pocení a bledost, případně bolesti břicha.

Tyto potíže k chřipce běžně nepatří a měly by vás varovat – obzvlášť pokud tušíte, že jste to s léky asi přehnali. (Rozeznáte chřipku od virózy?)

Situaci nepodceňujte. „Dochází k různě těžkému poškození jater a klinický stav se v řádu hodin zhoršuje. Mohou se objevit krvácivé komplikace, pokles krevního tlaku, poruchy vědomí. Předávkování paracetamolem může být život ohrožujícím stavem.

Vyžaduje urgentní zahájení léčby, a to i v případě mírných počátečních příznaků, jako je zmíněná nevolnost nebo zvracení,“ varuje praktický lékař Michal Lazák. Na nic tedy nečekejte a zavolejte záchrannou službu.

Opatrní by měli být zejména lidé s chronickými onemocněními jater a ledvin a pravidelní konzumenti alkoholu.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Když budete kombinovat vhodná léčiva, snížíte riziko předávkování a budete se cítit lépe

Po čem tedy sáhnout, když lék přestává účinkovat a do další dávky zbývá ještě několik hodin? Vezměte si ibuprofen! Kromě léků s paracetamolem se na chřipku doporučuje užívat i tento lék, který – na rozdíl od paracetamolu – mnohem lépe pomůže od bolestivých svalů a kloubů. „Dokonce existuje studie publikovaná v časopise Archives of Pediatric and Adolescent Medicine, která dokazuje, že kombinace paracetamolu a ibuprofenu střídavě po čtyřech hodinách je účinnější než podávání jen jednoho léčiva,“ říká lékárnice Lenka Zemanová.

To platí za předpokladu, že nemáte žaludeční vředy, vysoký tlak, případně neužíváte lék na ředění krve Warfarin – pak by vám totiž ibuprofen mohl uškodit. V takovém případě si budete muset vystačit jen s paracetamolem, a kdyby potíže neodeznívaly, poraďte se s lékařem. Samotný paracetamol je také vhodnější pro diabetiky a těhotné ženy.

Specifickou skupinou jsou malé děti. Pro ně se maximální denní dávka léčiv určuje podle věku a váhy. V příbalových letácích jsou vždy podrobné informace, ovšem můžete si spočítat i sami, kolik toho malý marod může za den spolykat. Celková denní dávka paracetamolu by neměla u dětí přesáhnout 60 mg/kg.

Saháte raději po lécích, anebo dáte více na babské rady? 

Chřipku je třeba léčit jinak než virózu! Víte jak?

Jestli říkáte každé rýmě s teplotou chřipka, jste vedle. Naopak však chybu neuděláte, pokud v obou případech zalezete do postele, v případě chřipky, do ní doslova padnete a nebudete z ní schopní několik dní ani vylézt.

Chřipka bývá nepříjemná, tělo je doslova schvácené a opravdu dlouho trvá, než se z ní dostanete. Nepřechodíte ji.

Má ji na svědomí zákeřný virus, proti kterému se tělo zprvu neumí bránit a on se doslova rozleze do všech koutů a vyrábí v nich jedy – toxiny. Proto je nám celkově špatně, bolí nás ruce, nohy, klouby.

Chřipku obvykle provází vysoká teplota, velká bolest hlavy a celého těle. Nemocní jsou velmi těžko schopni dojít vůbec na toaletu a nemají chuť k jídlu.

Na rozdíl od běžné virózy u ní nemáte rýmu, kašel se někdy přidá, ale později. Naopak nachlazení neboli viróza často začíná pálením nebo škrábáním v krku, únavou a stavem, kdy vám není dobře, ale dá se to vydržet.

Když si tělo s viry, které neputují po těle, ale zachytí se většinou jen v krku nebo nose, poradí, přijde obvykle rýma a někdy i kašel. Viróza odezní během pár dní a nejste po ní tolik vyčerpaní jako po chřipce. Očkování proti ní na rozdíl od chřipky neexistuje.

Při léčbě si vystačíte s kapkami do nosu, sirupy na kašel a jen výjimečně potřebujete snižovat teplotu. Pokud ovšem nemoc nepřecházíte, což hodně lidí dělá.

Co s chřipkou

Pokud máte opravdovou chřipku a souvisící bolesti hlavy a celého těla jsou větší, pak sáhněte raději po lécích, v nichž je jako látka tlumící bolest a zároveň snižující teplotu obsažen ibuprofen. Na trhu je například Brufen, Ibalgin či Nurofen. Stejná účinná látka je i v Modafenu.

Látka ibuprofen má oproti paracetamolu protizánětlivé účinky, na rozdíl od paracetamolu ale dráždí žaludek a trávicí ústrojí. Nemocní by ho tedy měli polykat po jídle a neměli by ho užívat zbytečně dlouho ve velkých dávkách. Paracetamol si také více než ibuprofen umí poradit například i se záněty kloubů, jejichž bolest také tlumí.

Pozor na kombinace

Některé varianty léků k sobě mají přidané další látky, které jako například v Modafen grip nebo Nurofen grip snižují pocit ucpaného nosu, protože potlačují otok sliznic. Při chřipce většina lidí ucpaný nos nemá, proto stačí sáhnout po preparátech, které obsahují jen ibuprofen. Výhodou bude i to, že jsou levnější.

“U vícesložkových léků je třeba dávat pozor na kontraindikace a interakce s jinými léky.

Tak například, většina není vhodná pro pacienty s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárním onemocněním, s poškozenými játry nebo ledvinami, diabetem, zeleným zákalem, při užívání některých antidepresiv.

Málokdo ví, že pokud je v léku obsažena účinná látka phenylephrin, neměl by pacient současně používat nosní kapky nebo spreje na uvolnění ucpaného nosu, takzvané dekongestanty,” vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová vedoucí BENU lékárny v Mladé Boleslavi.

Stejně jako existují kombinované léky s ibuprofenem, existují i s paralenem, to je například Coldrex. Lék, se kterým asi přecházíte běžnou virózu, protože dokáže díky obsahu kofeinu nakopnout a také má v sobě látky snižující otoky sliznic podobně jako již zmíněný Modafen grip.

  • U paracetamolu a přípravků, které ho kombinují s jinými látkami, si dejte pozor na dávkování, jinak hrozí poškození jater.
Budete mít zájem:  Farmářské trhy doplní nejlepší potraviny z regionů

“Nejpřesnější dávkování paracetamolu je podle hmotnosti pacienta. Pokud se paracetamol užívá v doporučených dávkách a intervalech – u dospělých pacientů minimálně čtyřhodinových – jedná se o poměrně bezpečné léčivo.

Pozor ale na kombinaci s léky, které mohou také obsahovat paracetamol, čímž může dojít k překročení doporučené dávky a poškození jater.

Dobré je vědět, že alkohol násobí škodlivý účinek na játra, a tak je zcela nevhodné potit se za pomoci paracetamolu a čaje s rumem či svařeného vína,” varuje Lánová.

Teplotu, bolest a záněty snižuje i kyselina acetylsalicylová, kterou najdete například v lécích Aspirin nebo Acylpyrin. I ta ovšem může negativně působit na sliznici žaludku, která po jejím požití může v krajním případě krvácet. Navíc ji nikdy nemají užívat děti do 16 let.

Kofein zrychluje působení léku

Další účinnou látkou v lécích na chřipku, snižování teploty nebo potlačení potíží z nachlazení bývá kyselina askorbová neboli vitamin C. Přispívá ke zlepšení obranyschopnosti těla. Nemocný, který užívá prášky s touto látkou, nic nezkazí, i když pravidelně konzumuje ovoce. Platí totiž, že nadbytečný vitamin C tělo vyloučí, neboť je rozpustný ve vodě.

Kofein urychluje a zesiluje působení léčivých látek, ke kterým je přidán, což znamená, že lék na teplotu či bolest pak účinkuje lépe a rychleji. Neplatí ovšem, že stejnou službu jako kofein obsažený v tabletě pacientovi prokáže káva. Kofein z kávy se totiž může vstřebat jinak než účinná látka z tablety.

Kofein však také povzbuzuje. To oceníte zvláště tehdy, musíte-li nemoc přecházet. Kdo lék užije před spaním, možná bude mít problém s usínáním. Při opravdové chřipce nemá smysl tělo povzbuzovat kofeinem, bude lepší, když bude spát a odpočívat.

K lékaři s horečkou delší než tři dny

Se samoléčbou chřipky si nevystačíte, pokud teploty nad 38,5 °C nebo obecně zdravotní problémy trvají déle než tři dny. Do ordinace vyrazte i v případě, že vás bolí v krku a vy netušíte, že může jít o angínu, která je bakteriálního původu a vyžaduje léčbu antibiotiky. Podobné je to, když se přidá kašel, který se několik dní nezlepšuje, nebo je dokonce horší.

Horečku by měl mít lékař pod dohledem i u lidí s nemocemi srdce a cév, plic a také u těhotných žen. Léčit doma byste teplotu neměli ani v případě, že musíte často chodit na toaletu, bolí vás břicho, zvracíte nebo jste-li oteklí a máte vyrážku. Důvodem ke kontaktování lékaře je také to, když se teplota týká malého dítěte, jež nemůže spát, má bolesti nebo trpí vyrážkou.

Autor: Alžběta Javorková

Léčba chřipky: Jaké léky fungují a na jaké si raději dejte pozor?

Mnoho z nás si jistě v okamžiku, kdy jsme postiženi zákeřnou chorobou zimní sezóny, posteskne: „Kdyby tak existovala nějaká pilulka, kterou stačí spolknout a chřipku by vyléčila.“ Je pravda, že pořádná chřipka dokáže člověku otrávit život a přivodit velmi nepříjemné stavy. V naprosté většině případů se však jedná o takzvané „self-limited“ onemocnění.

V lékařské terminologii se tak označují choroby, jež u jinak zdravých lidí odezní samy i bez léčby, aniž by zanechaly trvalé následky. Přesto existují léčiva, která průběh chřipky zmírňují, zkracují dobu jejího trvání, a v závažných případech dokonce zachraňují lidské životy.

Jak je možné s chřipkou bojovat pomocí stávajících medikamentů a jaké novinky se na „protichřipkovém“ poli objevily v poslední době?

Léčit příčinu, či následek?

Lékaři obvykle rozdělují léčiva ve vztahu k libovolné chorobě (nejen chřipce) na symptomatická a kauzální. Jako symptomatické označují ty léky, které pomáhají vypořádat se s příznaky (tedy symptomy) nemoci.

Neléčí samotnou příčinu, ale usnadňují léčbu, protože zmírňují doprovázející obtíže, například bolesti, teploty či zvracení.

Naproti tomu léčiva kauzální cílí svůj účinek proti samotnému původci choroby, ať už se jedná o bakterii, virus nebo neinfekční mechanismus vzniku. 

Obě skupiny léčiv mají svůj nezastupitelný význam a často jsou mezi sebou kombinovány. Například při těžké bakteriální infekci podává lékař antibiotika proti původci choroby – to je ona kauzální léčba.

Zároveň však ordinuje přípravky na tlumení bolesti, může podávat i léky na podporu krevního oběhu či infuzní přípravky – to vše je doprovodná symptomatická terapie, která pomáhá udržet nemocného při životě.

Hlavně ulevit!

Symptomatická léčiva tvoří nejčastěji užívanou skupinu medikamentů v léčbě nekomplikované chřipky.

Velkou část z následujících léků jistě budete znát a pravděpodobně několikrát v životě jste je užili: Jedná se většinou o volně prodejné léky, jimž je během chřipkové sezóny věnována masivní reklamní kampaň.

Jejich úkolem je tlumit nejnepříjemnější příznaky chřipky – bolest, horečku a kašel. Mezi nejužívanější látky patří paracetamol (acetaminofen).

Koupit jej můžete v podobě sirupu, tablet, šumivých nápojů či rozpustného drinku. Mezi jeho obchodní názvy patří Paralen, Panadol, Coldrex, Paramax a mnohé další.

Často se prodává v kombinaci s dalšími látkami (například kofeinem), které zvyšují účinnost léku.

Mechanismus účinku paracetamolu není dosud zcela jasný, víme však, že působí zejména v centrální nervové soustavě prostřednictvím zablokování funkce enzymu cyklooxygenázy.

Žaludek pod útokem

Mezi další známé protizánětlivé léky ze skupiny takzvaných nesteroidních antiflogistik řadíme ibuprofen. Ikonická růžová tabletka se prodává pod obchodním názvem Ibalgin, případně Brufen či Nurofen, a to i ve formě sirupu.

Obdobně jako paracetamol je blokátorem enzymu cyklooxygenázy. Aby to nebylo tak jednoduché, blokuje ibuprofen bezohledně i hodné formy enzymu, které pomáhají například snižovat kyselost žaludku a stimulují tvorbu ochranného hlenu.

Proto při dlouhodobém užívání nesteroidních antiflogistik hrozí vznik žaludečních vředů, což by vás mělo „navnadit“ pouze na krátkodobé používání. 

TIP: Past skrytá v pilulkách úlevy: Jak se zbavit bolesti, a přitom se nezabít?

Cyklooxygenázu blokuje také acetylsalicylová kyselina. Nejstarší známé nesteroidní antiflogistikum vděčí za svůj název vrbě (salix), v jejíž kůře je kyselina obsažena.

Je známá také jako aspirin či acylpyrin a kromě tlumení bolesti a horečky se dnes užívá v minimálních dávkách i proti srážení destiček u pacientů s ischemickou chorobou srdeční.

Nežádoucí účinky jsou obdobné jako u ibuprofenu, a především pozor na děti! Těm se lék nesmí do 12 let podávat, neboť hrozí riziko vzniku takzvaného Reyova syndromu.

Abyste se mohli nadechnout

Další na pořadu stojí pseudoefedrin, jenž je izomerem efedrinu – alkaloidu získávaného z přesličkovitého keře chvojníku (Ephedra). Podobně jako efedrin i pseudoefedrin působí stimulačně na sympatický nervový systém.

Jeho nejdůležitějším účinkem je dekongesce sliznic, tedy snížení otoku a zlepšení průchodnosti například ucpaného nosu. Pro výraznou strukturální podobnost s metamfetaminem (pervitinem) byl často zneužíván jako základní surovina pro výrobu této drogy.

I z toho důvodu jsou léčiva s jeho obsahem (Modafen, Paralen Plus) v naší republice dostupná pouze po předložení občanského průkazu.

Také ambroxol je účinná látka, která stimuluje hlenové žlázky v dýchacích cestách k výrobě řidšího a méně vazkého hlenu.

Zároveň také pomáhá hlen rozpouštět a působí i na řasinkové buňky, které v průduškách miniaturními vlásky neustále zajišťují pohyb sekretu vzhůru do hrtanu, kde je vykašlán. Snižuje tak dráždění a usnadňuje vykašlávání při silném zahlenění.

V lékárnách tuto látku najdete pod názvem Mucosolvan či Ambrobene a ve formě sirupu je tento lék vhodný i pro menší děti.

Když vás trhá kašel

Při silném, dráždivém a suchém kašli si nemocný jistě přeje, aby škrábání a dráždění v krku na chvilku polevilo. Pomoci mu mohou léky ze skupiny antitusik, tedy přípravků tlumicích kašel, například butamirát, prodávaný pod názvem Stoptussin, nebo dextrometorfan, známý jako Stopex.

Pro nejsilnější kalibr mezi antitusiky už musíte navštívit lékaře, neboť kodein patří mezi slabé opiáty, a jako takový je dostupný jen na lékařský předpis. Většinou však dobře zabírají i volně prodejná léčiva a není tedy zapotřebí hned zčerstva chodit s chřipkou pro recept.

S kanonem na virus

Kauzální léčiva užívaná v terapii chřipky jsou již těžkým kalibrem a nasazují se buď u lidí s komplikovaným průběhem, nebo u pacientů, kteří se již léčí s vážným onemocněním a chřipka je ohrožuje na životě.

Na chřipku totiž nezabírají klasická antibiotika, protože je způsobena viry, nikoli bakteriemi. Sáhnout tedy musíte do skupiny léčiv zvaných antivirotika.

Ačkoliv podobnost názvů svádí k jisté příbuznosti, jedná se o zcela odlišné chemické látky.

Připomeňme si, že viry nejsou buněčné organismy, nemají tedy jádro, buněčnou stěnu ani organely a nejsou schopny samostatného života a rozmnožování.

K tomu potřebují vždy nějakou hostitelskou buňku – a v případě chřipky se jedná o hostitelské buňky vašeho těla.

Absence buňky a jednoduchost tělesné stavby virů je na jednu stranu nevýhodná, neboť nedokážou existovat mimo organismus, na kterém parazitují.

Na druhou stranu tím pádem mají minimální množství cílových struktur, proti kterým lze směřovat léčbu. Zjednodušeně řečeno, kdo nemá skoro nic, tomu je těžké nějak uškodit. Přesto protichřipková antivirotika existují a nejen to, dokonce jsou neustále vyvíjena i nová a lepší.

Neprojdou!

Zanamivir a jeho známější příbuzný oseltamivir patří v současnosti mezi nejrozšířenější chřipková antivirotika.

Že jste o nich ještě neslyšeli? Možná si vzpomenete na epidemii ptačí chřipky a rozsáhlé doplňování státních zásob lékem Tamiflu – právě tento lék je založen na oseltamiviru. Jejich unikátnost spočívá ve schopnosti zablokovat enzym neuraminidázu.

Ta se nachází na povrchu membránového obalu viru a štěpí vazby mezi sacharidy v glykoproteinech, které jsou nejdůležitější složkou hlenu.

Tento enzym tak zprvu umožňuje virům doslova rozpustit ochrannou hlenovou vrstvu a následně proniknout do buněk dýchacích cest, kde se pomnoží. Kopie viru jsou pak uvolněny z hostitelské buňky a při uvolnění nových virových částic zabraňuje neuraminidáza jejich slepení.

Přestože lék působil zprvu ohromujícím dojmem, realitou je, že oseltamivir dokáže pouze snížit replikační schopnost viru a pro maximální účinnost by měl být podán v prvních dvou dnech nemoci.

I tak je ale momentálně tím nejlepším, čím současná medicína proti chřipce disponuje. 

Čeká nás nadějná budoucnost?

Slibným by mohl být nově objevený lék baloxavir marboxil od japonské firmy Shionogi. Na rozdíl od oseltamiviru jej stačí užít v jediné dávce.

Nepůsobí totiž na povrchový enzym neuraminidázu, ale na enzym endonukleázu, která je potřebná ke zkopírování nukleové kyseliny viru. Prozatímní klinické studie dosáhly nadějných výsledků, snad se tedy dočkáme léku již brzy i u nás.

Při včasném užití totiž dokáže zcela potlačit příznaky chřipky za pouhých 24 hodin.

TIP: Uhaste bolest v krku: Funguje kloktání doopravdy jako léčebný prostředek?

Dokud k nám novinka ze země vycházejícího slunce nedorazí, nezbývá než překonat chřipku ležením v posteli a pozřením paralenu – nebo si připlatit za vakcinaci a snížit tím riziko infekce.

Sezóna začíná a je tedy nejvyšší čas. A pokud vás i přesto chřipka dostane, rozhodně to s léky nepřehánějte.

Horký čaj s citronem a medem vám uleví v mnoha případech také – a vaše peněženka a játra vám za to jen poděkují. 

Češi hazardují s léky. Pouštějí se do rizikových kombinací i běžných prášků

Riziko existuje i při běžných nemocech, jako je nachlazení či vysoký tlak. Volně prodejná léčiva mohou riziko interakcí mnohdy zvýšit, a to z toho důvodu, že klienti lékáren ne vždy říkají, jaká jiná léčiva užívají. Snadno se může stát, že dojde k duplicitě účinných látek.

Přečíst článek ›

V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech. Ohrožení jsou zejména ti, kdo užívají více léků najednou.

Většina studií se shoduje, že průměrný senior polyká dva až šest léků na předpis a další dva tři volně prodejné. Teoretická pravděpodobnost, že se při užívání pěti léků budou jejich účinky přebíjet či zesilovat, je přitom zhruba padesátiprocentní.

A prudce narůstá s každou další pilulkou: v případě sedmi různých léků už je to jistota.

Antibiotika? Popovídejte si s lékárníkem

Ovlivňovat se samozřejmě mohou už pouhé dva léky, když se nevhodně ‚potkají‘. Například léky na odkašlávání obsahující látku acetylcystein (třeba přípravek ACC long nebo šumivé tablety NAC) snižují účinek některých antibiotik. Proto by se měly podávat až dvě hodiny po jejich užití. Až si půjdete do lékárny antibiotika na recept vyzvednout, s lékárníkem si popovídejte.

Lékárna je místo, kde máme poskytovat konzultace. Lékárník by se měl vyptat, jaké jiné nemoci máte a zda na ně užíváte léky. A pokud si nejste jistí, určitě se ho zeptejte i na to, čím lék zapíjet a kdy je nejlepší ho užívat. Pokud se lékárník nezajímá, jděte příště jinam.

Přečíst článek ›

Hojně užívané léky na horečku a bolest také představují řadu rizik, když budete kombinovat různé účinné látky. Ve snaze rychle se vykurýrovat saháme po lécích s ibuprofenem (Ibalgin, Brufen) a zároveň pilulkách s paracetamolem (Paralen).

„Krátkodobě je tato kombinace možná u vysokých a neklesajících teplot, zejména u dětí a jinak zdravých dospělých, ale neznamená to, že by nemocný měl léky zapít najednou.

Léky by se měly střídat minimálně po třech hodinách,“ upozorňuje Pavla Mikulcová.

Jak se léky hádají

Následky lékových interakcí jsou dvojího typu: zpravidla se změní absorpce účinných látek (tedy do těla se vstřebává víc, než je zdrávo), nebo se naopak léčivý účinek zablokuje. Třeba proto, že tělo látku vyloučí dříve, než se její účinek stačil rozvinout.

V prvním případě hrozí poškození zdraví, v tom druhém se zase zdravotní stav nelepší.

Účinné látky z léků se mohou navázat jedna na druhou nebo se třeba působením jedné z nich změní pH v žaludku a druhá se pak vstřebává jinak – nejčastěji se totiž léky vstřebávají právě v trávicím ústrojí.

Z tohoto hlediska může být ošidné třeba užívání vlákniny, poměrně často doporučované pro lidi se zažívacími potížemi. Za běžných okolností vláknina zdraví prospívá, ale léky byste měli užít až s odstupem tří hodin, jinak zpomaluje vstřebávání léků.

Zázvor zase zvyšuje sekreci slin a žaludečních šťáv, střevní peristaltiku a produkci žluči. Neměli by ho proto užívat lidé se žlučovými kameny. Pozor by si měli dát i lidé, kteří užívají léky při pálení žáhy (např. Rennie, Anacid).

I tato léčiva mění pH žaludku a při nedostatečně dlouhém odstupu s jinými léky dochází k výkyvům vstřebatelnosti. Zde je žádoucí odstup tři až čtyři hodiny.

Přečíst článek ›

Pacienti s průjmovým onemocněním by se taktéž měli v lékárně poradit o vhodném léku. Léky proti průjmu (např. Smecta, Carbo medicinalis, Carbocit apod.) absorbují ,vše‘, co do trávicího traktu nepatří – tedy i jiná léčiva. I zde je doporučený odstup mezi lékem proti průjmu a ostatními léky alespoň tři hodiny.

O užívání fytofarmak nebo potravinových doplňků se mnohdy lékárníci či lékaři nedozvědí, což může u pacienta vést k problémům. Řekněte jim proto o všech užívaných bylinách i dalších preparátech.

Alespoň částečně riziko umenšíte, když budete tyto přípravky nakupovat od výrobců renomovaných značek a proberete jejich užívání s lékařem či lékárníkem.

Není třeba se obávat, že vám zakážou veškerou léčbu bylinkami, mnohdy stačí jen upravit režim.

Které léky spolu nekamarádíAcylpyrin, Acylcoffin, Ibuprofen, DiclofenakPři souběžném podávání léků s kyselinou acetylsalicylovou a jinými protizánětlivými léky, jako je například Ibuprofen nebo Diclofenak (antiflogistiky), se zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů, poškození funkce ledvin nebo krvácení do trávicího ústrojí. Alkohol toto riziko zvyšuje několikanásobně!

  • Dextromethorphan (Stopex, Robitussin)
  • Dropropizin (Ditustat)
  • Fenylephrin (součást kombinovaných léků na chřipku, například Coldrexu)

Tyto léky na suchý, dráždivý kašel se významně ovlivňují při souběžném užívání s antidepresivy ze skupiny MAO inhibitorů (například Aurorix). Při souběžném podávání léčiv tlumících centrální nervový systém se může jejich účinek zesílit.Tento lék na dráždivý kašel zesiluje účinek sedativ.Může snižovat účinek beta blokátorů (léky na zpomalení srdeční činnosti a snížení krevního tlaku), antihypertenziv (léky na snížení krevního tlaku). Při jejich užívání je nutná opatrnost.

Jak různé potraviny, byliny nebo i slunce ovlivňují účinek léků

TřezalkaTato bylinka se používá jako přírodní antidepresivum. Může ale snižovat účinnost mnoha léků, jako jsou například antikoncepční pilulky, léky na ředění krve, imunosupresiva, dioxin.

Pokud se kombinuje s některými antidepresivy ovlivňujícími hladinu serotoninu, může tato kombinace vést až k ohrožujícímu serotoninovému syndromu. O vhodném používání třezalky je nutné se vždy poradit v lékárně.

GrepBlokuje účinky enzymu, který rozkládá některé léky, aby se mohly z těla vyloučit. Ty tedy v těle zůstávají a působí silněji, než by měly, v podstatě mohou způsobit předávkování. Jedná se o některé léky na snížení cholesterolu (statiny) a imunosupresiva. Pomeranče a citrony do této kategorie nespadají.

MlékoMléčné produkty obsahují vápník, který na sebe váže účinné látky tetracyklinových antibiotik (například Doxybene), takže tělo není schopné vstřebat účinnou látku. Pro běžná penicilinová antibiotika to neplatí. Naopak je dobré jíst zakysané výrobky, abyste obnovili bakterie. Užíváte-li železo, mlékem ho nezapíjejte, ani černým čajem či kávou, snižují jeho vstřebávání.

Přečíst článek ›

ČesnekV závislosti na dávce česnek ovlivňuje srážlivost krevních destiček. Může tedy ovlivňovat účinek některých dalších léků, které působí protisrážlivě, například Warfarinu. Když jíte hodně česneku a užíváte tyto léky, hrozí krvácení, protože krev se naředí příliš.

Pacienti, kteří užívají vyšší dávky česneku nebo česnekové preparáty a jsou objednáni na operaci, by měli po poradě s lékařem přerušit užívání česneku nejméně sedm dní před plánovaným chirurgickým zákrokem. Sedm a víc stroužků denně může působit zažívací potíže.

Pro některé lidi ale může být problém i jen jediný stroužek.

ŽenšenPreparáty s obsahem ženšenu lidé často užívají, protože věří jeho vlivu na dlouhověkost, prevenci stresu či afrodiziakální účinky.

Také ovšem platí, že nejde o nevinnou rostlinku, a užíváte-li další léky, lékař nebo lékárník by měl o samoléčbě ženšenem vědět.

Zvlášť opatrní by měli být lidé trpící krvácivými stavy (ženšen krvácení zvyšuje), nemocemi srdce, nespavostí a schizofrenií.

LékořicePřípravky s ní mnozí užívají při zánětech dýchacích cest nebo žaludečních potížích. Bylinka zbavuje tělo vody, a tudíž by se neměla užívat souběžně s laxativy (projímadly). Pokud ji užíváte delší dobu, konzultujte to v lékárně.

UV zářeníSlunečnímu záření by se měli vyhnout pacienti užívající některá antibiotika (tetracykliny, gentamycin, chloramfenikol, chinolony, sulfonamidy, cotrimoxazol, izoniazid, chlorochin).

Častá bývá výrazná a bolestivá reakce kůže po aplikaci krémů a gelů proti bolesti, například sem patří Voltaren, Veral, Dolgit. Opatrní by měli být pacienti užívající imunosupresiva – léky, které výrazně snižují imunitu organismu.

Jejich kůže je několikanásobně vnímavější k UV záření.

Paralen vás může i zabít. Snadná smrt z časté kombinace | Žena.cz

Zaháníte chřipku a nachlazení prášky, ke kterým si pro zahřátí občas přidáte grog nebo svařené víno? Můžete si vážně poškodit játra, nebo způsobit vznik mozkových problémů.

Větší množství léků obsahem paracetamolu může mít fatální následky, a to především v kombinaci s alkoholem. Tuto účinnou látku nalezneme v mnoha volně prodejných lécích léků, jako jsou např.

tabletový Paralen, Panadol, rozpustný Coldrex a mnohé další.

Jde o běžný lék na tlumení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty, v našich lékárnách jich můžete koupit dokonce kolem dvou stovek druhů!

Opatrně s dávkováním

Lehké předávkování se však těžko rozpozná. Lidé často a opakovaně užívají nadměrné množství léků, typicky používaných ke zmírnění potíží při chřipce a nachlazení,  rýmě, bolení v krku, kašli a podobných obtížích, které nás v zimě často trápí.

Nejnověji na to upozornila studie skotských vědců z univerzity v Edinburghu, zveřejněná v odborném periodiku British Journal of Clinical Pharmacology.

„Závěr je naprosto jednoznačný. Pokud si pravidelně berete větší dávky, nedosáhnete kýženého účinku, ale vážně si uškodíte. K lehkému předávkování dochází velice často, užíváte-li více léků na nachlazení. Řada z nich totiž paracetamol obsahuje,“ vysvětluje jeden z autorů studie Kenneth Simpson.

Osmička jako maximum

Paracetamol totiž není naprosto bezpečná látka. Jeho maximální doporučená denní dávka je standardně asi 8 tablet (4 gramy). Vyšší dávky paracetamolu už působí toxicky a umí vážně poškodit játra

Na to, aby si tak pacient způsobil otravu, by však musel těchto lékůc sníst několik balení.  Pokud ale pojídáte tyto léky často, jejich účinek se sčítá.

To, že pacient paracetamol chronicky nadužívá, nemusí rozpoznat ani on, ani  lékař. Běžné krevní testy totiž lehké předávkování neodhalí a potíže s játry se projeví, až když je příliš pozdě.

Silné předávkování paracetamolem potom může mít rychlé a vážné důsledky.

Může se projevovat nadměrným krvácením, otoky mozku nebo poruchami jeho funkce, nízkou hladinou cukru a v extrémním případě až smrtí.

„Je to jednoduché: pokud vám paracetamol nezabírá, namísto toho, abyste si vzali další prášek, kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka a domluvte se na alternativní léčbě,“ radí profesor Roger Knaggs z  britské Královské farmaceutické společnosti.

(Sebe)Vražedná kombinace

Daleko „snazší“ je si poškodit játra kombinací těchto prášků s alkoholem. Podobnou reakci jako alkohol způsobuje i velké množství kofeinu, který je obsažen v čaji nebo kávě.

Kombinace alkoholu a paracetamolu působí toxicky na játra. Mění jejich strukturu a způsobuje odumírání jaterních buněk. Tehdy již k trvalému poškození poměrně malá dávka, cca 10 gramů. Játra pak  musí odbourávat jak alkohol, tak i paracetamol, a proto se brzy vyčerpají a odumřou.

Vzniká tak tzv. poléková hepatitida – zánět jater. Projevuje stejně jiné žloutenky –  zvýšenou teplotou, bolestmi svalů, kloubů, nevolností, zvracením a nechutenstvím a někdy i zežloutnutím.

Místo odumřelých jaterních buněk se objeví vazivová tkáň, takže se u poškození kombinací paracetamol + alkohol často objevuje cirhóza se všemi svými komplikacemi.

Víte, co vám je?

Pořádný problém  může vziknout také opačným způsobem. Pokud trpíte nějakou jaterní nemocí (a stává se, že člověk ani neví, že se nakazil třeba i žloutenkou, natož docela běžnou mononukleózou), vezmete si lék s paracetamolem a k tomu byť jen minimální množství alkoholu,  můžete se vážně ohrozit na životě.

Játra pak „nestíhají“ už vůbec a lze mluvit o štěstí, když vás z toho doktoři dostanou. Nekombinujte tedy zásadně alkohol s paracetamolem.

Pokud si nejste stoprocentně jisti, jaká  nemoc na vás právě „leze“, tak už vůbec ne. A při braní prášků s paracetamolem si radši dejte pozor vždycky. Při jedné tabletě se nic nestane, víc by jich už mohlo způsobit vážné ohrožení vašeho zdraví.

Přijde šetrnější lék?

V budoucnosti by ale mohli mít po starostech i netrpěliví, rad nedbající lidé, kteří při obtížích polykají jeden prášek za druhým.

Švédsko-britsko-francouzský výzkumný tým ve studii publikované v časopise Nature Communications ukázal, jakým způsobem zřejmě paracetamol v těle působí.

Hlavní úlohu hraje bílkovina zvaná TRPA1. Stejný mechanismus ale funguje třeba i v případě tlumení bolesti s pomocí THC – účinné látky obsažené v konopí. Možná právě toto zjištění otevře cestu k vývoji šetrnějšího způsobu potlačování bolesti.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: K testování školáků nemáme žádné informace, velmi se toho obáváme, říká Jirásko | Video: Michael Rozsypal

Při chřipce sáhněte raději po ibalginu než paralenu. Má protizánětlivé účinky

Nejúčinnější na příznaky chřipky, jako jsou horečka či bolesti hlavy, jsou antipyretika (snižují horečku) a analgetika (tlumí bolest). Nejběžnějšími léčivými látkami jsou zde paracetamol a ibuprofen.

Paracetamol najdete v paralenu, paracetamolu, panadolu, ale i v horkých nápojích, jako je coldrex nebo vicks hot drink. Ibuprofen pak v ibalginu nebo třeba apo-ibuprofenu a nurofenu. Obě dvě tyto látky mají omezené působení a ve chvíli, kdy dávky zvýšíte více, než je doporučováno, mohou se objevit vedlejší účinky. Proto si dávejte pozor, jaké složení má lék, který užíváte. 

Hlídejte si denní dávky léků

V případě paracetamolu je to 4000 mg na den, což odpovídá osmi práškům o běžné síle 500 mg. U ibuprofenu je maximální denní dávka 2,4 g, můžete si vzít tedy nejvýše šest ibalginů 400.

Obě dvě účinné látky můžete vzájemně kombinovat, nikdy by však jedna nebo druhá neměly překročit stanovené dávkování. I proto je tak důležité číst příbalové letáky.

Může se stát, že berete najednou dva léky, které se sice na první pohled mohou zdát odlišné, ale obsahují stejnou účinnou látku. Typickým příkladem je kombinace paralenu a horkých nápojů, které rovněž obsahují paracetamol. 

Každopádně v případě chřipky byste měli dát přednost ibuprofenu. Tato virová infekce je často doprovázena silnou bolestí hlavy, od které vám lépe pomůže právě ibuprofen.

Na rozdíl od paracetamolu má totiž i protizánětlivé účinky, umí tedy bojovat i s bolestmi kloubů, které chřipku doprovázejí. I když v tu chvíli člověk nemá úplně myšlenky na jídlo, ibalgin by měl užívat s jídlem nebo po jídle.

„Při tom se totiž snižuje riziko vedlejších účinků,“ vysvětluje vedoucí lékárny Jana Mrkvová.

Pozor na vedlejší účinky ibalginu!

Ibuprofen má ale také svou negativní tvář, a to jsou nežádoucí účinky, které není dobré opomíjet.

„Oproti paracetamolu více zatěžuje žaludek a střeva, navíc ovlivňuje srážlivost krve, takže pokud má někdo žaludeční vředy, vředy na dvanácterníku, Crohnovu chorobu, poruchy srážlivosti nebo užívá léky na ředění krve (především warfarin), pak ibuprofen ne!“ upozorňuje Mrkvová. V takové chvíli nemocnému poslouží stejně dobře paracetamol. I ten má sice své nežádoucí účinky, ale mnohem menší.

Nemocní by ale neměli zapomínat na to, že tyto léky chřipku neléčí, ale pouze tlumí její příznaky. Proto si naordinujte klid na lůžku, alespoň sedm dnů, poté ještě chvíli dodržujte klidový režim. Zásobte se dostatkem vitaminu C a dalšími přírodními antioxidanty, které pomůžou vašemu tělu zbavit se škodlivých látek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector