Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky

Kašel je základní obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty. Je to však i nejčastější příznak onemocnění převážně dýchacího ústrojí. Při prudkém kašli z nás vzduch vystřelí rychlostí od 130 až do 480 kilometrů v hodině. Takto rychle se tělo snaží odstranit z dýchacích cest všechno, co tam nemá být. 

Podle délky trvání dělíme kašel na akutní, který trvá méně než tři týdny, a chronický, který trvá déle. V souvislosti se závažnějším respiračním onemocněním lze tuto hranici posunout na šest až osm týdnů. Pro nasazení vhodné léčby kašle je důležité určit, zda máme kašel suchý či produktivní.

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky Co na suchý a dráždivý kašel

Pro suchý kašel je charakteristické dráždění v krku a to, že pacient nevykašlává žádný hlen. Vykašlávání hlenu, ať už snadné či obtížnější, a bolest na prsou jsou naopak typické pro produktivní kašel. Vykašlávaný hlen však nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, ale může se jednat o hlen, který stéká z nosu či dutin, pak mluvíme o zadní rýmě.

Pro léčbu suchého dráždivého kašle jsou vhodné léky na kašel tzv. antitusika, která kašel tlumí (například Sinecod®). Produktivní kašel se léčí mukolytiky, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání (například Bromhexin®, ACC®).

Také je možné použít léky s účinnou látkou guaifenesin, která pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání. Současné podávání antitusik a mukolytik není vhodné, neboť může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách.

 Často se stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle, a podle toho je třeba zvolit správnou léčbu.

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky Jak správně kašlat? 

1. Co nejvíc se nadechněte – vaše dýchací cesty se tak roztáhnou na maximum.

2. Kašlete v krátkých opakovaných nárazech. To zlepší vykašlávání.

3. Zkuste dechovou gymnastiku: Zhluboka se nadechněte a snažte se vydechnout při otevřených ústech a uzavřeném nose.

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky Nebojte se homeopatik či bylinek

Již od dob starověku se v používaly byliny na kašel a používají se dodnes.

Jsou to například břečťan popínavý, jitrocel nebo mateřídouška které najdete v mnoha lécích, ale například i v nejrůznějších čajích a bylinných směsích. Dobrým příkladem je široká nabídka čajů značky Leros.

Alternativou či doplněním klasické léčby může být léčba homeopatická. V lékárnách naleznete z těchto přípravků například Stodal®, který je vhodný na všechny typy kašle.

Součástí léčby kašle jsou i režimová opatření, dostatečný příjem tekutin (vhodné jsou bylinné čaje) a vitamínů, klid na lůžku, zvlhčování vzduchu v bytě a přiměřená teplota v místnosti.

Pokud kašel trvá déle než tři týdny, je nezbytné navštívit lékaře.

 Odborníka ale vyhledejte, pokud máte horečku vyšší než 39 °C, pokud se vám obtížně dýchá, výrazně vás bolí na hrudi nebo vykašláváte krev, nitky krve nebo hnisavý hlen. 

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky Bolest v krku!

Asi každý zná trochu zlomyslné úsloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Viry kolem nás neustále létají, a tak není vůbec jednoduché se jim ubránit.

To, co začíná „jen“ jako nepatrné šimrání a škrábání v krku, může končit jako otravný dráždivý kašel, nesnesitelná bolest v krku a chrapot. Jak jistě víte, akutní infekce horních cest dýchacích není vůbec nic příjemného.

V lékárnách BENU Vám rádi poradíme, jak se jí co nejrychleji zbavit.

Spolu s plným nosem a kašlem je bolení v krku obvykle příznakem nachlazení nebo chřipkového onemocnění, se kterým není radno si zahrávat.

Vlezte si do postele a zkuste nemoc porazit hned v začátku, zánět virového původu totiž dokáže citlivou sliznici v krku výrazně oslabit.

Prvními kroky při léčbě infekce horních cest dýchacích by mělo být tlumení bolesti, zvlhčování sliznice krku a podpora hojení jejího podráždění. Jak si tedy s kašlem a rýmou poradit? Začněte s výběrem léku na bolest v krku.

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky Pastilky, spreje a kloktadla

Bolest v krku lze tlumit běžnými analgetiky (jako jsou například Paralen® či Ibalgin®) a také lokálními podpůrnými přípravky, tedy nejrůznějšími pastilkami, kloktadly a spreji. Záleží tak jen na vás, jaká forma vám vyhovuje nejvíce.

Pokud si nejste jisti, naši lékárníci vám s výběrem rádi pomohou a doporučí řešení „šité“ na míru přímo vám. Některé pastilky totiž mohou obsahovat cukr, což je například u diabetiků nutné zohlednit.

Léky obsahující lokální anestetika zase nejsou vhodné u kardiaků, konkrétně osob užívajících antiarytmika. Osoby s poruchami štítné žlázy by si měly dát pozor na přípravky obsahující jód.

U kloktadel se musí hlídat, aby při kloktání nedošlo k jejich vdechnutí, což může být například u dětí problém. Velmi oblíbené jsou v poslední době orální spreje, které v porovnání s kloktadlem lépe pronikají do zadních partií krku.

Obecně se lokální přípravky podávají každé dvě až tři hodiny. Aby plně účinkovaly, doporučuje se zhruba hodinu po jejich užití nepít, nejíst ani si nečistit zuby. Pozor si ale dávejte na babské rady – ne vždy jsou totiž vhodné.

Třeba takové kloktání slivovicí je sice účinné, ale tvrdý alkohol je pro sliznice nevhodný, ničí přirozené prostředí a sliznici vysušuje. Povrch je pak ještě náchylnější k novému poškození. To už je lepší vykloktat si hodně slanou vodou. Skořice smíchaná s medem je také malý zázrak.

Nic nezkazíte ani cibulovým sirupem – nadrobno nakrájenou cibuli zalijte medem nebo zasypte cukrem, a když pustí šťávu, můžete se do něj pustit vy.

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky Pastilky na bolest v krku

Vhodný lék na bolest v krku vám pomohou naši lékárníci vybrat dle účinných látek. Každá totiž působí jinak. Rádi vám tedy poradíme, pro jakou bolest v krku je která látka nejvhodnější.

Existují i léky, jejichž součástí jsou rostlinné silice (například přípravky Strepsils® Menthol a Eukalyptus či Tantum Verde® Eucalyptus) a lokální anestetika vedoucí k místnímu znecitlivění (například Strepsils® Plus, Orofar®).

Při ztrátě hlasu, chrapotu nebo únavě hlasivek je možné nasadit i homeopatickou léčbu.

Ale pozor, pokud do tří dnů od začátku samoléčby bolest v krku neustoupí, váš stav se nelepší a spíš je to horší, vyzkoušejte spíše léky na bolest v krku nebo rovnou běžte ke svému lékaři.

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky Pečujte o sliznici

Důležité je také pamatovat na přísun dostatečného množství tekutin. Vyplavují z těla škodlivé látky a přispívají k ředění hlenu. Zvlhčit krk pomáhá třeba teplý čaj s citronem nebo můžete sáhnout po bylinných pastilkách se šalvějí či islandským lišejníkem. Pomůže i popíjení Vincentky, díky níž doplníte minerály, které jste vypotili.

 Hojení podrážděné sliznice můžete podpořit pomocí regeneračních přípravků. Doporučuje se ale také dodržovat hlasový klid a kuřáci by měli omezit kouření. Výrazně vám také pomůže Priessnitzův zábal na krk, kdy se chladný vyždímaný obklad přiloží na krk, přikryje plastovou fólií (igelitem) a suchou látkou a nechá se minimálně 30 minut působit.

Příznaky koronaviru – jak poznat COVID-19?

  • Hlavním příznakem, který se objevil u nejvíce lidí je horečka nad 28 stupňů Celsia. Zdroj: Shutterstock
  • Jedním z příznaků koronavirus je kašel a dušnost. Zdroj: Shutterstock
  • Nemocné trápí rovněž bolest hlavy. Zdroj: Shutterstock
  • Infikovaní lidé mohou rovněž pociťovat únavu. Zdroj: Shutterstock
  • Mezi příznaky patří i bolest v krku. Zdroj: Shutterstock
  • COVID-19 může postupem času vyústit i v oboustranný zápal plic. Zdroj: Shutterstock

V době, kdy je koronavirus a jím způsobená nemoc COVID-19 hlavním tématem všech světových médií, má člověk pomalu strach i zakašlat, aby nenakazil své blízké.

Ne každý respirační příznak ale musí nutně znamenat infekci virem SARS-CoV-2, stejně jako ne každý infekční pacient musí nutně projevovat nějaké příznaky. Jak tedy nákazu odhalit a kam volat v případě podezření?

Kašlete, cítíte se slabí a neustále kontrolujete teploměr, abyste se ujistili, že vaše tělesná teplota nepřesáhla těch „osudných“ 38 stupňů Celsia, které v médiích udávají jako jeden z hlavních příznaků nemoci COVID-19? Pak se dost možná stresujete zcela zbytečně. Pravděpodobnější totiž je, že jste chytili klasickou chřipku, která se nemoci velmi podobá. Jak poznat koronavirus?

Infekce koronavirem, konkrétně jeho typem SARS-CoV-2, který zmíněné onemocnění způsobuje, probíhá u části nakažených osob takzvaně asymptomaticky či pouze s mírnými příznaky.

To jednoduše znamená, že valná většina infikovaných nemá vůbec žádné příznaky. Samozřejmě ale existuje pravděpodobnost, že patříte k menší části populace, které nemoc způsobuje dýchací potíže.

Pojďme se tedy podívat na to, jak COVID-19 diagnostikovat.

Jaké má koronavirus příznaky?

Jaké má covid příznaky? V první řadě je nutné si uvědomit, že nákazu koronavirem dokáže bezpečně poznat jen speciální diagnostický test. Některé příznaky vám ale samozřejmě mohou napovědět. Podle lékařů mezi nejčastější projevy koronaviru patří:

  • Horečka nad 38 stupňů Celsia
  • Bolest svalů a hlavy
  • Únava
  • Dušnost
  • Kašel
  • Bolest v krku

Neznamená to ale, že k tomu, aby byl někomu COVID-19 diagnostikován, je nutné, aby se u něj objevily všechny příznaky najednou. To mimo jiné dokazují i čísla expertů ze Světové zdravotnické organizace WHO, kteří sledovali nakažené v Číně. Ta byla zejména začátkem roku 2020 ohniskem nákazy nového typu koronaviru.

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky

Zjistili, že nejčastějším příznakem u nakažených byla horečka vyšší než 38 stupňů Celsia, konkrétně se objevila u 88 % symptomatických případů.

Budete mít zájem:  Sušené ovoce: Vypadá lákavě, ale najdete v něm pesticidy i brouky

U 68 % infikovaných to byl rovněž suchý kašel, přičemž oba tyto symptomy se typicky objevovaly na počátku nemoci.

Zhruba u 18 % lidí pak nastoupila ještě dušnost a 14 % nemocných dále pociťovalo únavu, bolest v krku, migrénu a bolest svalů. U některých pacientů se nově rovněž objevila také ztráta chuti a čichu.

Pociťujete na sobě v současné době některý z příznaků koronaviru?

Co se týče méně častých symptomů, mezi ty v Číně patřila třeba zimnice. Ta potrápila přibližně 11 % pacientů. Závratě a zvracení se týkaly „pouhých“ 5 % a úplně nejméně se u nemocných vyskytoval průjem.

S tím bojovaly asi 4 % nakažených. Za další, ale o poznání pokročilejší symptom, lze pak považovat také oboustranný zápal plic.

Právě v ten má totiž nemoc COVID-19 tendenci přerůst, konkrétně se tak děje u rizikových pacientů.

Inkubační doba

Co se týče inkubační doby, tedy období mezi vniknutím infekce do lidského organismu a projevením prvních příznaků nemoci, uvádí se, že může trvat až 14 dní (ve výjimečných případech až 21 dní).

Ukazuje se ale, že první příznaky koronaviru se nejčastěji objevují mezi 3. a 5. dnem po nákaze. Šíření viru pak nahrává skutečnost, že během inkubační doby ani lidé se symptomatickým průběhem nemoci nevykazují žádné příznaky.

Paradoxně jsou v tuto dobu ale nejvíce infekční.

Co dělat v případě podezření na koronavirus? 

Jak už bylo naznačeno výše, zvýšená teplota, kašel a únava automaticky neznamenají, že se u vás projevuje nákaza novým typem koronaviru.

Mnohem pravděpodobněji byste navíc infekci prodělali bez příznaků. Tedy v případě, že nespadáte mezi rizikové pacienty.

Důležité je proto symptomy, které jsou pro onemocnění COVID-19 typické, spojit s dalšími rizikovými faktory. To znamená položit si následující otázky:

  • Vrátili jste se z některé z rizikových zemí?
  • Byli jste v kontaktu s někým, kdo se z těchto zemí vrátil, a současně máte příznaky nemoci?
  • Byli jste v kontaktu s někým, u koho se nákaza potvrdila testem?

Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ANO, máte důvodné podezření, že jste se koronavirem nakazili. V takovém případě, byste se měli izolovat od ostatních a neprodleně kontaktovat hygienickou stanici, a to na základě kraje, ve kterém žijete.

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky

Pokud se vás žádná z těchto anamnéz netýká, ale vyskytují se u váš horečky nad 38 stupňů Celsia a dýchací potíže, kontaktujte svého praktického lékaře, který vám poradí s dalším postupem. Jestliže ho z nějakého důvodu nemůžete zastihnout, je pro tyto účely k dispozici také speciální telefonní linka 1212.

V žádném případě, prosím, nechoďte k lékaři
osobně a rovněž nenavštěvujte nemocniční zařízení
. Vzhledem k rostoucímu
počtu nemocných je nutné, aby se zamezilo šíření infekce mezi zdravotnickým
personálem
. Pokud by se tak stalo, výrazně by se omezil provoz nemocnic a o
infikované pacienty, kteří nutně potřebují lékařskou péči, by se neměl kdo
postarat.

Dobře zvažte i návštěvu testovacích center, která se nacházejí na různých místech České republiky, právě v těchto místech se budou infikovaní lidé pravděpodobně koncentrovat, a vy se tak vystavíte většímu riziku nákazy. 

Infekce koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19, se může projevovat mnoha způsoby.

Mezi nejčastější projevy koronaviru patří teplota nad 38 stupňů Celsia, kašel, dušnost, bolest v krku celková slabost a únava. V některých případech se může objevit také průjem, zvracení anebo bolest břicha.

U některých jedinců může onemocnění probíhat asymptomaticky. Neznamená to však, že by tito jedinci nebyli nakažliví.

Závažnou komplikací, v kterou může infekce koronavirem vyústit, je oboustranný zápal plic. V těžších případech rovněž hrozí, že bude třeba pacienta připojit na ventilátor, či dokonce na mimotělní oběh. Při obtížích s dýcháním by proto pacient rozhodně neměl otálet a měl by kontaktovat svého lékaře.

Udává se, že nejvíce jsou komplikacemi ohroženi starší lidé či pacienti, kteří trpí jiným chronickým onemocněním, například cukrovkou, astmatem či kardiovaskulárními obtížemi. Podle všeho hrozí těžší průběh nemoci také obézním jedincům. Zápal plic a jiné komplikace se však mohou objevit i u zcela zdravých a mladých lidí.

Rozpoznat koronavirus, respektive onemocnění COVID-19, od běžné chřipky může být opravdu složité. Obě onemocnění se totiž projevují téměř totožnými symptomy. Přesto však rozdíly existují.

Liší se například inkubační doba, která je u chřipky o něco kratší. Chřipkou jsou navíc poměrně hodně ohroženy i děti či těhotné ženy, což se v případě koronaviru zatím neprokázalo.

Různí se také pravděpodobnost úmrtí, ta je v případě nemoci COVID-19 mnohonásobně vyšší.

Další důležité kontakty

V případě, že máte další otázky ke koronaviru, můžete rovněž využít nonstop linky Státního zdravotního ústavu – 725 191 370, 724 810 106 nebo 725 191 367. Aktuální informace si můžete najít i na stránkách Státního zdravotnického ústavu nebo ministerstva zdravotnictví.

Zdroje: okoronaviru.cz, szu.cz, mzcr.cz

Bolesti břicha

Bolest může být společným projevem mnoha různých onemocnění. Může se vyskytovat samostatně, nebo s jinými příznaky, mezi které patří zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti a jiné. Nemusí však nutně souviset jenom s postižením trávicího systému.

Bolest břicha může být lokalizovaná na konkrétní místo, což může být jasným vodítkem pro diagnostiku postižené části trávicího systému, nebo může být celková, kde je potřeba dále pátrat. Bolest břicha bývá například popisována jako píchavá, křečovitá, svíravá, tlaková – „na prasknutí“.

Důležité je vypozorovat i vztah bolesti k určitému typu jídla.

Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle, nebo po dietní chybě a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění.

V každém případě je však dobré na bolesti břicha vždy lékaře upozornit.

Náhle vzniklá, výrazná bolest břicha, která je pro Vás charakterem nová a neznáte její příčinu, je důvodem k okamžité konzultaci lékaře a může být vážným rizikem pro Vaše zdraví.

Bolesti břicha se mohou vyskytovat i bez zjevné příčiny. Můžou být způsobené psychogenně – stresem, nepravidelnou stravou a nevhodným životním stylem. V těchto případech se při vyšetřeních většinou na nic nepřijde nebo jsou výsledky nejednoznačné.

Zcela do jiné oblasti patří bolesti břicha při menstruaci a ve spojitosti s těhotenstvím. V takových případech konzultujte podle potřeby Vašeho gynekologa.

Bolesti vycházející z postižení žaludku a horní části trávicího systému:

Pálení žáhy, někdy spojené s bolestí břicha a říhání mohou být způsobeny reflexním onemocněním jícnu, kdy se natrávená potrava vrací ze žaludku zpět do jícnu nebo výjimečně až do ústní dutiny. Vyskytuje se většinou po jídle nebo po změně polohy (ulehnutí). Tlaková bolest, pocit plnosti, nechutenství, říhání, pocity na zvracení mohou poukazovat na zánět žaludeční sliznice.

Bolest spojená s jídlem může vést k podezření z žaludečního nebo duodenálního vředu. V případě žaludečního vředu bývá přítomné nechutenství, říhání, při dlouhodobých potížích úbytek hmotnosti. Bolest se projevuje po najezení nebo těsně po jídle.

Při bolestech „na lačno“ (2 a více hodin po jídle nebo v noci) je pravděpodobný duodenální vřed. V těchto případech se bolesti naopak zmírní po jídle. Vředy mohou při zanedbání péče vyústit až v perforaci trávicího systému se vznikem život ohrožujícího zánětu pobřišnice.

Vředy jsou výsledkem nerovnováhy protektivních a „agresivních“ faktorů, téměř vždy je však přítomna i infekce sliznice bakterií Helicobacter pylori. Léčba pak spočívá i v nasazení antibiotické terapie.

Často se vyskytují i při užívání některých běžných léků proti bolesti nebo na revmatická onemocnění kloubů.

Bolesti spojené s postižením dolní částí trávicího systému:

Bolesti břicha spojené s průjmem po požití zkažených potravin jsou příznakem akutní gastroenteritidy. Bývají spojené i s teplotou, zvracením, dehydratací. Příčina bývá většinou virová infekce, která se přenáší kromě přímé konzumace kontaminovaného jídla i vzduchem, nebo kontaktem.

Nadýmání, průjem a křečovité bolesti po požití mléčných výrobků svědčí pro poruchu trávení laktózy, tj. bílkoviny obsažené v mléce. Z dalších příznaků se může objevit i nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu, říhání, únava a jiné.

V závislosti na závažnosti nesnášenlivosti laktózy se doporučuje omezení nebo úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. Postižení mají obvykle radikálně změnit své stravování, protože se mléčný cukr způsobující bolesti žaludku přidává do mnoha hotových výrobků a uzenin.

Podobně porucha trávení jiných látek se může kromě jiného projevit i bolestí břicha, častěji však průjmy a následným hubnutím. Potíže pak bývají vázány na konkrétní jídla.

V pravém podžebří se může projevovat postižení žlučníku. Po jídle (většinou mastném, těžším) se může objevovat břišní dyskomfort vystupňovaný až do křečovité bolesti, která může souviset s výskytem žlučníkových kamenů. Tyto kameny se nemusí vždy při vyšetření najít, podle typických příznaků však odborník může tuto diagnózu sestavit. Následně je nutná úprava jídelníčku a stravovacích návyků.

Méně časté bolesti způsobené vážnějším postižením trávicího systému:

I jiná, méně běžná, onemocnění se mohou projevovat bolestmi břicha.

Může jít například o zánět nebo podráždění slinivky (pankreatitida), postižení tenkého a tlustého střeva nespecifickými záněty, nádory, vrozené anomálie trávicího traktu, komplikace pooperačních stavů apod.

Silné a náhlé břišní křeče, zvracení žluče a stolice, zácpa a nadýmání břicha naznačují neprůchodnost střev. Intenzivní a náhle vznikající bolesti břicha jsou také příznakem zánětu slepého střeva (apendixu), nebo žlučníku.

Budete mít zájem:  Máte super mobil? A umíte s ním pracovat?

Prknovité stažení břišní stěny, citlivost na jakýkoliv dotek může být příznakem zánětu pobřišnice. Tyto akutní stavy můžou být až život ohrožující a je nutná okamžitá hospitalizace. Platí tedy, že nově vzniklá, pro Vás netypická bolest břicha, u které si nejste jistí příčinou, by měla být vyšetřena lékařem.

Bolesti břicha bez zjevné vyvolávající příčiny:

Ne vždy musí být organické onemocnění příčinou břišních bolestí. Stres, deprese, nervozita, úzkost či strach se mohou projevovat sevřením, často v oblasti žaludku nebo i v oblasti celého břicha.

Psychogenně může být způsobené i jiné příznaky např. zvracení (před očekávaným výrazným stresem), vždy je však nutné vyloučit ostatní příčiny.

Tyto bolesti bývají mírné a vázané na stresové podněty či období.

Bolesti břicha: diagnóza 

Vzhledem k tomu, že bolesti břicha mohou být příznakem velkého množství onemocnění, bude se vás lékař ptát na vaši zdravotní historii a průvodní jevy. Přitom se mimo jiné zjišťuje, jak často se vyskytují bolesti břicha, kdy se poprvé objevily, kde je lze lokalizovat, zda se vyskytují v souvislosti s (konkrétním) jídlem a zda jste ztratili na váze.

Musí se analyzovat také vaše životní zvyklosti a obyčeje, aby se zjistilo, zda příčinou bolesti žaludku nemůže být závislost na nikotinu, časté požívání alkoholu, překyselení, léky, nedostatek pohybu nebo psychická zátěž.

Základní vyšetření v ordinaci spočívá ve vyšetření pohmatem a různými manévry, poslechem fonendoskopem a v některých případech je nutné vyšetření prstem přes konečník. Běžný je také odběr krve.

Mezi běžná přístrojová vyšetření patří ultrazvuk, který je rychlý, pohodlný a bezbolestný. Dále se provádí zobrazovací vyšetření (RTG, CT) nebo vyšetření endoskopická – kamerou zavedenou do trávicího traktu (gastroskopie, koloskopie). U těchto vyšetření je také nutná příprava, o které Vás vždy poučí lékař.

Bolesti břicha: léčba

Pokud se nejedná o žádná vážná onemocnění, může pomoci řada domácích prostředků proti bolestem břicha, stejně tak jako správná životospráva.

Jsou-li příčinou psychologické problémy, měli byste co nejdříve změnit svůj životní styl, a to nejen proto, že stres a zátěž mohou být rizikové faktory pro vznik žaludečních vředů. Vyhněte se stresu jak při práci, tak v soukromí a dopřejte si dostatek odpočinku a relaxace.

Pokud znáte vyvolávající faktory nebo jídlo, které u Vás způsobuje bolesti břicha, nadýmání nebo jiné potíže, důsledně se mu vyhýbejte. Věnujte dostatek času sestavování Vašeho jídelníčku a výběru jídla.

Vyvarujte se především tučných, smažených nebo uzených jídel, vyhněte se nadměrné konzumaci masa a živočišných tuků. Konzumujte dostatek zeleniny a ovoce. Hlídejte dostatečný příjem vlákniny a tekutin. Jídlo nepřesolujte a koření používejte uvážlivě.

Jídlo konzumujte pravidelně, spíše vícekrát denně po menším množství. Mezi nejvydatnější jídla by měla patřit snídaně a oběd, večeře by naopak měla být lehčí. Pokuste se najít si na jednotlivá jídla potřebné množství času a neřešit během konzumace jiné záležitosti. Vyhněte se sladkostem a nepřejídejte se. Na správné trávení má nezanedbatelný vliv i dostatek pohybu.

Při bolestech břicha nebo břišním dyskomfortu je možné použít různá volně dostupná léčiva. Je potřeba si však uvědomit, že na prvním místě je správná životospráva. Léky Vám nebudou ku prospěchu, pokud budete trávicí systém opakovaně zatěžovat nevhodnou stravou nebo přejídáním.

Můžete zkusit různé bylinné čaje: koriandr, heřmánek, listy bazalky, fenykl, zázvor, anýz a meduňka uklidňují žaludek, trávicí trakt a mohou být zpracovány dle libosti na čajové kreace nebo je lze koupit jako hotové čajové směsi.

Proti nadýmání můžete použít např. Espumisan easy nebo Carbo Medicinalis Galmed. Jsou vhodné spíše na krátkodobé užívání, při dlouhodobých potížích je nutné vyhledat lékaře.

Při poruše funkce střevní mikroflóry (může nastat např. po užívání antibiotik) můžete vyzkoušet probiotika (léky upravující prostředí ve střevě), např. Linex Forte.

O dalších možnostech léčby se podle Vašich potíží konkrétně informujte u lékaře nebo ve Vaší lékárně.

Paralen Grip chřipka a kašel 500/15/5mg tbl.flm.24

Příbalovou informaci můžete stáhnout zde

sp. zn. sukls128110/2018

  •                                                     Příbalová informace: informace pro uživatele
  •                        PARALEN GRIP chřipka a kašel 500 mg/15 mg/5 mg potahované tablety
  •                       paracetamolum, dextromethorphani hydrobromidum monohydricum, phenylephrini hydrochloridum

Přečtěte si pozorně tuto příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.

  •  Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
  •  Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
  •  Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
  •  Pokud se do 3 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Co naleznete v této příbalové informaci

  1.  Co je přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel a k čemu se používá
  2.  Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel užívat
  3.  Jak se přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel užívá
  4.  Možné nežádoucí účinky
  5.  Jak přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel uchovávat
  6.  Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel a k čemu se používá

V tabletách přípravku PARALEN GRIP chřipka a kašel se příznivě uplatňuje kombinace paracetamolu (působí proti bolesti a horečce), fenylefrinu (uvolňuje dýchací cesty) a dextromethorfanu (tlumí kašel).

Přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel je určen k odstranění příznaků chřipky a nachlazení doprovázených suchým kašlem a ucpaným nosem. Přináší úlevu od horečky, bolesti hlavy, bolesti v krku, bolesti svalů a kloubů, suchého kašle, uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny, a tím usnadňuje dýchání.

  1. Přípravek je určen pro dospělé a dospívající od 12 let s tělesnou hmotností nad 40 kg.
  2. 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel užívat
  3. Neužívejte přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel
  •  jestliže jste alergický(á) na paracetamol, fenylefrin, dextromethorfan nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6),
  •  jestliže máte závažné onemocnění jater,
  •  jestliže máte kašel s nadměrnou tvorbou hlenu,
  •  jestliže máte vysoký krevní tlak nebo závažné onemocnění srdce a cév,
  •  jestliže trpíte zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreóza),
  •  jestliže máte cukrovku,
  •  jestliže máte zelený zákal s úzkým úhlem (zvýšený nitrooční tlak),
  •  jestliže současně užíváte: ▪ léky k léčbě deprese či Parkinsonova onemocnění ze skupiny inhibitorů MAO nebo jste je                                                                                   užíval(a) v posledních 2 týdnech,                                                                                                                                                                           ▪ léky k léčbě deprese ze skupiny tricyklických antidepresiv,                                                                                                                                 ▪ léky na vysoký krevní tlak nebo srdeční onemocnění ze skupiny betablokátorů.

Pokud si nejste jisti, zda se Vás uvedené týká, poraďte se se svým lékařem.

Upozornění a opatření
Před užitím přípravku PARALEN GRIP chřipka a kašel se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

  •  jestliže jste muž a máte zvětšenou prostatu,
  •  jestliže máte průduškové astma,
  •  jestliže trpíte nedostatkem enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy,
  •  jestliže máte onemocnění ledvin nebo jater,
  •  jestliže máte problémy s požíváním alkoholu,
  •  jestliže máte onemocnění srdce,
  •  jestliže trpíte zvýšenou citlivostí na kyselinu acetylsalicylovou a/nebo nesteroidní léky proti zánětu a bolesti (NSAID),
  •  jestliže trpíte určitým typem chudokrevnosti zvaným hemolytická anemie,
  •  jestliže jste někdy užíval(a) psychotropní látky nebo zneužíval(a) drogy,
  •  jestliže užíváte nebo jste v nedávné době užíval(a) léky ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), používané například k léčbě deprese.
Budete mít zájem:  Co je to syndrom třeseného dítěte – příznaky, příčiny a léčba

Užívání vyšších než doporučených dávek paracetamolu (jedné z léčivých látek přípravku PARALEN GRIP chřipka a kašel) může vést k riziku závažného poškození funkce jater.

Přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel užívejte pouze v případě, že máte chřipku nebo nachlazení, které jsou doprovázené suchým kašlem a ucpaným nosem. Pokud nemáte všechny uvedené příznaky a projevil se u Vás jen některý z nich, měl(a) byste užívat jiné léčivé přípravky určené k léčbě tohoto příznaku.

  • Přípravek není určen pro děti mladší než 12 let.
  • Další léčivé přípravky a přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel
    Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
  • O používání přípravku se poraďte se svým lékařem, pokud užíváte:
  •  některé léky ovlivňující srážení krve (např. warfarin nebo jiné látky působící proti účinku vitaminu K),
  •  léky podporující tvorbu hlenu a vykašlávání,
  •  léky na epilepsii (např. glutethimid, fenobarbital, fenytoin, primidon, karbamazepin, topiramát, lamotrigin),
  •  léky na spaní, uklidnění a jiné léky tlumící centrální nervový systém,
  •  některá antibiotika (rifampicin, flukloxacilin) nebo lék k léčbě plísňových infekcí (terbinafin),
  •  lék na HIV a AIDS zidovudin,
  •  lék k léčbě dny probenecid,
  •  lék na snížení tuků v krvi cholestyramin,
  •  léky na léčbu deprese ze skupiny inhibitorů monoaminooxidázy, SSRI (fluoxetin, paroxetin a sertralin) nebo tricyklických antidepresiv a lék zvaný upropion,
  •  jiné léky ovlivňující funkci jater,
  •  kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky,
  •  léky na vysoký krevní tlak a na poruchy srdečního rytmu (např. chinidin, amiodaron, flekainid, propafenon),
  •  léky a doplňky stravy obsahující třezalku tečkovanou,
  •  lék užívaný k léčbě zvýšené činnosti příštítných tělísek (cinakalcet),
  •  lék k léčbě duševních onemocnění (haloperidol, perfenazin a thioridazin),
  •  lék k léčbě silné bolesti (metadon).

Dextromethorfan může zvýšit riziko serotoninového syndromu, pokud je užíván společně s léky na léčbu deprese ze skupiny inhibitorů monoaminooxidázy nebo selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) .

Mezi příznaky serotoninového syndromu patří: změna duševního stavu (jako je úzkost, delirium s projevy podrážděnosti, neklid, zmatenost, vzrušení, halucinace), zvýšená svalová aktivita (např.

mimovolní svalové záškuby, třes a svalová ztuhlost) a další projevy, jako je zvýšený srdeční tep a krevní tlak, bolest hlavy.

Některé léky mohou ovlivnit vstřebávání paracetamolu, včetně těch užívaných k léčbě nevolnosti a zvracení (metoklopramid, domperidon).

Jestliže užíváte přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel, neužívejte jiné léky na chřipku a nachlazení nebo k omezení zduření nosní sliznice (dekongestiva) a jiné léky obsahující paracetamol.

Přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel s jídlem, pitím a alkoholem
Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, užívejte lék během jídla. Během léčby se nesmějí požívat alkoholické nápoje. Současné pití alkoholu může zvýšit riziko poškození jater.

  1. Těhotenství a kojení
    Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
  2. Užívání přípravku PARALEN GRIP chřipka a kašel se v těhotenství a během kojení nedoporučuje.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek neovlivňuje činnosti vyžadující zvýšenou pozornost (řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách). Pokud se však u Vás během léčby objeví nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, únava, malátnost nebo závratě, neměl(a) byste řídit dopravní prostředky ani obsluhovat stroje.

3. Jak se přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dospělí a dospívající od 15 let
1–2 tablety podle potřeby až 4× denně, s časovým odstupem mezi jednotlivými dávkami nejméně 4 hod. Jednu tabletu je vhodné podávat u osob s hmotností do 60 kg, osoby s hmotností nad 60 kg mohou užívat až 2 tablety v jedné dávce.
Nejvyšší jednotlivá dávka jsou 2 tablety.

  • Maximální denní dávka je 8 tablet přípravku PARALEN GRIP chřipka a kašel za 24 hodin.
  • Dospívající 12–15 let s tělesnou hmotností nad 40 kg
    1 tableta podle potřeby v časovém odstupu nejméně 4–6 hodin.
  • Maximální denní dávka je 6 tablet.

Pacienti se sníženou funkcí ledvin či jater
Před použitím přípravku se o úpravě dávkování poraďte s lékařem. Po posouzení Vašeho zdravotního stavu Vám může doporučit snížení dávek nebo prodloužení dávkovacího intervalu.

Tablety se polykají celé, doporučujeme zapít tekutinou. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, užívejte lék během jídla. Obvyklá délka léčby je 3–5 dní.

Přípravek nepoužívejte bez porady s lékařem déle než 7 dnů.
Pokud se Vaše obtíže zhorší nebo se nezlepší do 3 dnů, vyhledejte lékaře a poraďte se o dalším postupu.

Užívejte přípravek pouze tak, jak je doporučeno. Nepřekračujte lékařem předepsanou dávku. Byly hlášeny případy zneužití dextromethorfanu, včetně případů u dětí a dospívajících.

  1. Jestliže jste užil(a) více přípravku PARALEN GRIP chřipka a kašel, než jste měl(a)
    Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem ihned vyhledejte lékaře, i když nejsou přítomny příznaky předávkování!
  2. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel
    Pokud je třeba, užijte další dávku přípravku, jakmile si vzpomenete, dodržte však odstup mezi jednotlivými dávkami minimálně 4 hodiny a maximální denní dávku.
  3. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu.
  4. 4. Možné nežádoucí účinky
  5. Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
  6. V případě, že se u Vás objeví některý z následujících nežádoucích účinků, přestaňte přípravek užívat a ihned vyhledejte lékařskou pomoc:
  •  závažná alergická reakce s příznaky, jako je nevolnost, kopřivka, náhlý otok (např. obličeje nebo hrdla), pocit tísně na hrudi spojený s dušností nebo ztíženým polykáním (příznaky anafylaxe). Frekvence výskytu není známa.
  •  závažná alergická reakce s otokem různých částí těla, nejčastěji v obličeji nebo v oblasti krku (angioedém). Frekvence výskytu není známa.
  •  velmi vzácně byly hlášeny případy závažných kožních reakcí, kterým často předchází horečka, bolest hlavy, bolest těla (příznaky podobné chřipce). Kožní projevy bývají doprovázeny postižením sliznic v podobě vředů v ústech, krku, nosu, na genitáliích a zánětu spojivek (červené a oteklé oči). Kožní vyrážka se může rozvinout v rozsáhlé plochy puchýřů a olupující se kůže [toxická epidermální nekrolýza (TEN), Stevens-Johnsonův syndrom (SJS), akutní generalizovaná exantematózní pustulóza (AGEP), kožní léková vyrážka].

Nežádoucí ůčinky, rozdělené do skupin podle frekvence výskytu:

Velmi časté (mohou se vyskytnout u více než 1 z 10 pacientů):

  •  ospalost, pocit na omdlení, závrať.

Časté (mohou se vyskytnout až u 1 z 10 pacientů):

  •  bolesti hlavy*, únava, malátnost, nespavost, zmatenost.

Méně časté (mohou se vyskytnout až u 1 ze 100 pacientů):

Vzácné (mohou se vyskytnout až u 1 z 1 000 pacientů):

  •  kožní alergické reakce, vyrážka včetně závažných kožních reakcí.

Velmi vzácné (mohou se vyskytnout až u 1 z 10 000 pacientů):

  •  pocit bušení srdce, změny krevního obrazu včetně závažného snížení počtu bílých krvinek, které
  • může zvýšit pravděpodobnost infekce, zúžení průdušek, zvracení, průjem, zvýšení krevního tlaku,
  • žloutenka.

Není známo (četnost nelze z dostupných údajů určit):

  •  zánět jater, který může vést k akutnímu jaternímu selhání,
  •  porucha napětí svalů (dystonie), zejména u dětí,
  •  halucinace,
  •  rychlé mimovolní pohyby očí (nystagmus)*. 

* byly pozorovány při vyšších dávkách dextromethorfanu.

Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

  • Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
  • 5. Jak přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání.
Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu za zkratkou EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

  1. 6. Obsah balení a další informace
  2. Co obsahuje přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel
  3.  Léčivými látkami jsou:
  • paracetamolum 500 mg, dextromethorphani hydrobromidum monohydricum 15 mg, phenylephrini hydrochloridum 5 mg v 1 potahované tabletě.

 Dalšími složkami jsou: 

  • jádro tablety: mikrokrystalická celulosa, předbobtnalý kukuřičný škrob, sodná sůl kroskarmelosy, povidon 30, kyselina stearová 50%.▪ potahová vrstva: hypromelosa 2910/5, makrogol 6000, oxid titaničitý (E 171), simetikonová emulze SE4, mastek, hlinitý lak chinolinové žluti (E 104).

Jak přípravek PARALEN GRIP chřipka a kašel vypadá a co obsahuje toto balení
Popis přípravku: žluté podlouhlé bikonvexní potahované tablety o rozměrech 19,1 mm x 9,1 mm.
Balení obsahuje 12 nebo 24 potahovaných tablet v blistru (průhledný bezbarvý PVC/Al) a krabičce.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci
sanofi-aventis, s.r.o., Evropská 846/176a, 160 00 Praha 6, Česká republika

Výrobce
Zentiva, k. s., U kabelovny 130, 102 37 Praha 10 – Dolní Měcholupy, Česká republika

Tato příbalová informace byla naposledy revidována:
2. 5. 2018

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *